Чини се да је то нови облик телефонске преваре у којој криминалци покушавају да прибаве личне податке примаоца претварајући се да раде у здравственом осигурању.
Када се позив прихвати, компјутерски глас поздравља позиваоца са понудом да уштеди новац на осигурању, преноси Феникс Магазин.
То су такозвани пинг позиви који тестирају постојање и реакцију особе која се позива. Циљ превараната је да добију личне податке под притиском. У случају повратних позива, прослеђивање након притиска на тастер „1“ може довести до високих додатних трошкова за позиваоца.
Овај облик преваре представља изазов за потрошаче и пружаоце здравствених услуга. То захтева већу свест и одговарајуће мере за заштиту од финансијске и личне штете. Проблем не треба потцењивати јер се 75% свих позива наводних компанија за здравствено осигурање може класификовати као нежељена пошта или пхисхинг.
Решења за заштиту
Не јављајте се: Ако препознате сумњиви број, немојте се јављати и одмах га блокирајте.
Покријте и блокирајте број: Ако позовете и сумњате на превару, покријте и блокирајте број.
Наставите са блокирањем: У случају позива са других бројева, наставите са блокирањем и након неког времена више нећете бити у „бази података“ јер нисте лаковерна жртва.
Подизање свести о овом проблему и предузимање правих корака може заштитити потрошаче од потенцијалне финансијске и личне штете.
Дневник/Ало