То нису рекли савезници из Антанте, већ Немци, њени најопаснији противници из блока Централних сила. Оне су остале без 700.000 војника када је Бугарска, сломљена српским јуришима на Солунском фронту, 29.септембра 1918. потписала безусловну капитулацију.
– 62.000 српских војника одлучило је рат, срамота – констатовао је тада немачки цар Вилхелм.
Немачки генерал Фон Клук је потврдио да је бугарска катастрофа била тачка преокрета у светском рату и једини разлог због кога је немачка Врховна команда затражила примирје и мир.
Сведочанства непријатеља су највећа похвала победи васкрсле „војске авети“ како су у антанти називали српске ратнике који су у децембру 1915. преживели, без обећане помоћи савезника, прелазак ледених црногорских и албанских врлети и стигли до обале Јадрана. Ратници који су се на Крфу опоравили поново су узели оружеје у руке нестрпљиво очекујући наредбу за повратак у отаџбину, потврђујући тако речи аустрогарског војног репортера Ервина Киша који је још 1914. записао: „Ратовање против овог света спремног на смрт неће бити тако лако како се замишља!“
Швајцаркиња Клара Штурценегер, болничарка Црвеног крста током мисије у Србији је констатовала да „Европа неће разумети да се српска војска одважила да се супротстави бројно јачем непријатељу“.- Распоређена да брине над неколико стотина рањеника, она је открила је да већина има ожиљке из претходних ратова: „Сироти људи“ вели она „они се парче по парче дају отаџбини.“ Речју и фотографијама Штурценегерова је указивала на геноцидну агресију војски Тројног савеза и истицала слободарске циљеве и идеале српског народа – наводи историчар др Љубодраг П. Ристић.
Енглескиња Флора Сандес која је бринула о српским рањеницима оставила је сведочанство да су који су они испољавали невероватну издржљивост и храброст борећи се против надмоћнијег, одморнијег и боље наоружаног непријатеља а „поред свега, они су били скромни, несебични и са смислом за шалу“.
– Искусна медицинска сестра, хуманитарка, Енглескиња Мејбел Стобарт је знала да је тешко преживети ужасе рата а остати при здравој памети. Али „рат није био нека новина у Србији.“ Срби су навикли да им је рат „доминантна чињеница у животу народа“ па чак према ратовима мере периоде у животу. Мада су веома патили због пораза који им је нанела надмоћна војничка сила и због тога што су били далеко од своје домовине, српски официри који су били скромни у победи 1914. нису губили наду јер, како је оценила Стобартова, иако „људи који воде физичке битке могу да буду убијени, идеал за који се боре никада неће умрети – наводи др Ристић.
Бритаски књижевник Клод Аскју који је дошао у Србију 1914. да види какав то народ у њој живи, прошао је са Србима део голготе. Ужаснут призорима којима је присуствовао и задивљен упорношћу и дисциплином српског војника, забележио је да је Србија „спасла своју душу и своју част“ и да је „њен пламени слободарски дух умакао освајачу, и изгладнела армија је понела душу Србије са собом у изгнанство. Српски војник је, својом храброшћу и истрајношћу учинио своју домовину славном и непобедивом“
Васкрсла српска војска је пробојем Солунског фронта и поразом Аустроугарске која је капитулирала пред њом 3.новембра довела Немачку у неодбрањив положај, иако је она непосредно пре тога доминирала на Западном фронту.