Већ пет година се овај предмет успешно реализује у земљи како би ученици завршних разреда стекли практична знања и вештине потребне за одбрану земље у ванредним и ратним ситуацијама, према саопштењу Министарства.
Настава за овај предмет се изводи факултативно током четири часа одељенског старешине, а за извођење се користе писани материјали и презентације доступне на интернет страницама Министарства просвете и Министарства одбране. Програм предмета је организован у неколико тематских целина:
Прва група тема обухвата сазнања о улози, задацима и месту Војске Србије у ширем оквиру безбедности и одбране земље, војној обавези унутар Србије, материјалној и радној обавези, као и о опцијама добровољног служења војног рока.
Друга група тема се бави питањима како постати професионални војни припадник, стицањем звања старешине (официра и подофицира) у оквиру Војске Србије, а такође наглашава значај физичке спремности за војни позив.
Трећа група тема се фокусира на службу осматрања и обавештавања, стратегијама неоружаног отпора, управљању хемијским и биолошким оружјем, као и средствима за запаљивање, уз додатно обрађивање области цивилне заштите.
Четврта група тема се бави тактичко-техничким вештинама и садржајима.
Овај факултативни предмет омогућава ученицима да стекну практична знања о обрамбеним аспектима земље и оспособе се за ефикасно деловање у кризним ситуацијама.
Тањуг