Куповна моћ просечне и минималне потрошачке корпе за септембар била је мања од августовске корпе, објавило је Министарство унутрашње и спољне трговине (МУСТ) и навело да је за покриће просечне потрошачке корпе у септембру било потребно 1,18 просечних зарада, а за покриће минималне корпе 0,61 просечне зараде.
Месец дана раније је за покриће просечне потрошачке корпе било потребно 1,16 просечних зарада, а за покриће минималне корпе 0,60 просечне зараде.
Посматрано по градовима, у септембру 2023. године, куповну моћ изнад републичког просека имали су Београд и Нови Сад.
У осталим градовима, који се статистички прате, просечна месечна нето зарада је покрила минималну потрошачку корпу, а није била довољна за покриће просечне потрошачке корпе када је реч о цени хране, објавило је ресорно министарство почетком јануара.
Колико радимо за намирнице у Србији?
Како се наводи у званичним подацима, потребно радно време за куповину литра уља чија је цена 174 динара, је 21 минут.
За килограм шећера од 115 динара, морамо ефективно да радимо 14 минута, док за месо треба да будемо на послу сат и по. Јогурт ако желимо, за њега радимо 20 минута, а ако не желимо да се одрекнемо чоколаде, спремите за рад од 2 сата и 43 минута (за килограм чоколаде).
Јаја ће нам узети 3 минута рада по комаду, док је машина за веш осам дана и три сада. Један ЛЦД ТВ од 21.000 динара узима нам пет дана рада, а за „шкоду фабију“ морамо да радимо две године и један месец.
Шта је у тој потрошачкој корпи?
Просечна цена потрошачке корпе у Србији однедавно се уместо за четворочлану рачуна за трочлану породицу. Рачуна се и минимална потрошачка корпа а она садржи?
- Килограм пиринча;
- 1,4 килограма парадајза;
- 1,5 килограма пасуља;
- 200 грама лимуна;
- килограм поморанџи и банана;
- 200 грама млечне чоколаде;
- 100 грама бомбона;
- 2,8 килограма пилећег меса;
- 300 грама сувих свињских ребара;
- пола килограма морске рибе;
- 125 грама сардине у уљу;
- 2,5 килограма шећера;
- 600 грама кафе, и
- три литра минералне воде.