У Немачкој почиње тестирање четвородневне радне недеље. Иницијативу за четвородневну радну недељу води берлинска консултантска компанија Интрапренор у сарадњи с непрофитном организацијом 4 Даy Wеек Глобал (4ДWГ). Заговорници скраћивања радне недеље надају се да ће то учинити раднике срећнијим и продуктивнијим у време када је раст продуктивности у Немачкој спор и постоји мањак радне снаге.
Према подацима Централне банке Немачке (Деутсцхе Бундесбанк), врхунац продуктивности у овој земљи био је у новембру 2017. године и од тада се континуирано смањује. Међутим, та је продуктивност још увек далеко већа од продуктивности других великих европских економија.
Према присталицама четвородневне радне недеље и већини оних који су имали прилику да раде четири дана у недељи, то би повећало добробит радника, учинило их продуктивнијима. Верује се да би то охрабрило оне који не желе да раде јер сматрају да је петодневна радна недеља предугa да би добили посао. Дакле, постоји могућност ублажавања проблема недостатка радне снаге.
Немачка комора за трговину и индустрију (ДИХК) објавила је у новембру 2023. да се половина немачких компанија бори с попуњавањем радних места. Извршни директор ДИХК-а Ацхим Дерцкс истакао је како су хиљаде непопуњених радних места прошле године узроковале губитак од 90 милијарди евра, што је више од два посто немачког БДП-а.
Према истраживању компаније Форса, 71 посто запослених Немаца жели имати могућност да раде четири дана у недељи. Више од три четвртине подржава Владину одлуку о разматрању увођења четвородневне радне недеље, а два од три послодавца такође подржавају Владину одлуку.
Значајна већина (75 посто) сматра да би четвородневни радна недеља био пожељан за запослене, док 59 посто сматра да би био прихватљив за послодавце. Готово половина послодаваца (46 посто) сматра да је тестирање четверодневног радне недеље изводљиво на радном месту.
(Пинк)