Новинарка Курира Невена Милошевић истраживала је колико је ова устаљена пракса заправо добра у разговору са проф. др Виолетом Станимировић, фармакологом.
– На сваком паковању јасно је наведено како се лекови чувају почевши од чврстих фармацеутских облика таблета, течних солуција, сирупа, посебно оних који се растварају за децу. Обично је температура јод 15 до 25 степени за те, да кажем, обичне лекове. Међутим, ове температуре које су сада актуелне изискују посебан опрез за чување оваквих лекова. Прво, у стану је такође температура изнад 25 степени, тако да лекове треба чувати на тамном и најхладнијем месту у стану, што искључује купатило где има влаге и температура расте, као и кухињу где су испарења – рекла је Станимировић и додала:
– Сва ова ексцесна стања могу утицати на, пре свега, ефикасност активне субстанце која се налази у леку, али могу утицати и на физичко-хемиске промене ових лекова – на боју, мирис, на укус и на крају крајева и на убрзано распадање неких и тзв. инертних субстанци у леку, који могу да делују штетно. Не значи, дакле, само да ће лек бити мање ефикасан, него ће бити и штетан. Због тога је јасно наведено како треба чувати лекове, а у оваквим случајевима обично апотекар у апотеци даје инструкције где треба чувати лекови. Међутим, нисмо ми сви инструирани да питамо лекара или апотекара како чувати лекови. Због тога ова опште смернице су јако битне. Значи, у стану чувати на хладном месту које је заштићено од светлости и влаге. Антибиотике, лекове против неуролошких обољења типа епилепсије, хормонске препарате треба чувати у фрижидеру на температури од 2 до 8 степени.
Истакла је да на лекове могу лоше утицати и ниске температуре:
– Ни ниска температура не ваља за лекове. Због тога је јако битно да уколико путујете негде, те лекове на неки начин сачувате и од ниских температури као и од високих. Кад говоримо о високим не треба их чувати у касети где је инструмент табла. такође ако се путује авионом лети, не треба их стављати у пртљажник авиона, него их држати уз себе. Шта је још битно? Битно је да се испоштују упутства када су у питању капи за очи, капи за уши и растворени антибиотици за децу. Значи испоштовати упутства да када се отворе капи за уши или очи, односно када се лек раствори, говоримо о антибиотику за децу, да је потребно онолико дана колико је дозвољено да буде у солуцији – да буде на температури од 2 до 8 степени.
Осврнуле се на узимање терапије у критичном, најтопљијем перооду дана:
– Шта је још важно? Важно што људи данас иако не треба да ходају напољу и да се чувају сунца на температури од 11 до 5 сати поподне, они морају да узимају терапију. Ако је та терапија потребна да се узме негде у средини дана и ако они то стављају у своју торбу или неки пртљаг, потребно је да на неки начин обезбеде ту релативно адекватну температуру. Како то урадити? Па тако што се ти лекови могу ставити у неку термоврећицу која држи ту температуру, а ако је то путовање на дуже, могуће је да се ставе у неку херметичку пластичну кутију коју треба омотати газом и ако се колима иде, обезбедити да температура не буде више од 25 степени у кабини.
курир.рс