Проф. др Драган Симић, кардиолог, истакао је да по овако екстремном времену и здрави, односно они који су наизглед без икаквих здравствених тегоба, а камоли болесни, могу добити инфаркт. Свакако најугроженији су они са срчаним сметњама и хроничним обољењима.
Доказано је да је при овако високим температурама и смртност већа, истиче др Драган Симић и додаје да су и амбуланте пуне пацијената који имају срчане проблеме.
– Када је овакво време ми имамо и већи број прегледа и већи број пацијената. Доказано је да је при оваквим температурама смртност већа – каже др Симић.
Здрави да се такође суздрже напора
Инфаркте добијају и “здрави”, тј. они који немају свест о томе да имају неко обољење, па се прекомерно излажу тропским температурама.
– Проблем је што наш организам тежи да задржи неку температуру да се не прегреје. И када се ви излажете спољно високој температури, организам почне да се греје и срце долази у неприлику. Крвни судови се шире, срце повећава ударни волумен, повећава се рад и оптерећење. Када људи имају бајпасове, стентове или коронарну болест, смањен је доток кисеоника и ти пацијенти улазе у проблем, ако се изложе високој температури – каже др Симић.
Огроман проблем представља популација која још нема постављену дијагнозу.
– Људе који имају проблеме већ ми често саветујемо и учимо шта треба да раде, међутим, много је велики проблем што постоји велика популација људи средњих година, који нису дијагностиковани и који још увек немају постављену дијагнозу, а имају проблем, који ни не знају да имају. За те људе јако је опасно да се излажу физичком напору, тренингу, брзом ходу и трчању. Имамо младе људе са прекомерном тежином који џогирају и трче. То је јако ризично и дискутабилно – каже др Симић.
Избегавајте напоре по екстремним временским приликама
Истиче да велики број људи има тегобе, али их не препознаје као алармантне, тако да је веома важно да воде рачуна о здрављу.
Напомиње и да срчани и мождани удар не бирају време и место, те да је јако важно да се људи контролишу редовно, да се лагано облаче и избегавају напоре на екстремним временским приликама.
Стање које указује на инфаркт и прединфарктно стање
Већ недељама лекари упозоравају на симптоме који указују да сте у прединфарктном стању и да вам је живот угрожен.
Поред јаког бола у средини груди који се шири ка левој руци и хладан зној и једна општа нелагодност могу бити аларми!
– Знојење, и презнојавање, нелагодност и бол у грудима, хладан зној то је непријатно стање које указује на инфаркт. Климатизација, замрачено и много течности, али не и наливање, савет је лекара за ово време. Седети у расхлађеној просторији, уравнотежити климу, бити стрпљив и паметан, док не дође до захлађења – каже др Симић за “Пинк”.
Амбуланте пуне неуролошких пацијената
Неуролог др Алекса Пејовић истакао је пре пар дана да је Ургентни центар током протеклих дана био препун пацијената који су тражили преглед код неуролога.
Тропске температуре и током дана и током ноћи изазивају велике проблеме код грађанства, а приметан је и велики број срчаних и можданих удара којима су у великој мери допринеле и временске неприлике.
– Високе температуре опасне су за нервни систем, ево рецимо скоро је у Ургентном центру је већина пацијената која је дошла заправо и тражила помоћ неуролога. Њихове тегобе могле су да се доведу са повишеном телесном температуром, односно амбијенталном, јер повишена амбијентална температура се доста испољава на здравље и то у виду срчаног и можданог удара – каже др Пејовић на “Прва” ТВ.
Млади падају као покошени од срчаног и можданог удара
Последњих дана људи падају као покошени од срчаног и можданог удара. И сами лекари из недеље у недељу констатују неочекивано повећан број ових стања чак и међу млађом популацијом.
Др Андријана Илић из Хитне помоћ потврдила је недавно да је све више младих који доживљавају инфаркт, те да је изузетно важно да се он на време препозна и да се на време адекватно реагује.
– Све су млађе особе које имају акутне инфаркте миокарда, што није типично. И када се то деси буду јако узнемирени и уплашени – каже за РТС др Андријана Илић из Хитне помоћи.
Симптоми инфаркта
Када су у питању симптоми инфаркта, први знак је јак бол у средини груди, који се шири у леву руку.
Како да пружите прву помоћ особама које су доживеле инфаркт или мождани удар и спасете им живот, прочитајте у одвојеном тексту.
Телеграф.рс