Прва грешка коју већина људи прави је пуњење мобилног телефона преко ноћи, што је изузетно штетно за батерију, пише Дејли мејл.
– Већини паметних телефона нове генерације потребно је између 30 минута и два сата да се потпуно напуне. Пуњење телефона преко ноћи, осим што је непотребно, убрзава старење батерије – рекао је Чуг.
Он је објаснио да батерија брже пропада јер се литијум-јонске батерије хемијски разграђују услед флуктуација температуре и количине коришћења уређаја. Када се пуни преко ноћи, батерија добија четири пута више енергије него што јој је потребно.
– Добра вест је да већина уређаја аутоматски престаје да се пуни када батерија достигне 100 одсто. Проблем је што позадинске апликације раде целу ноћ, па ниво напуњености пада на 99 процената. Сваки пут када се то догоди, телефон се пуни, што временом може оштетити батерију, објашњава стручњак.
Произвођачи мобилних телефона су овај проблем решили регулацијом пуњења, па тако Ајфон нуди одлагање пуњења када ниво напуњености пређе 80 одсто, док Самсунг уређаји ограничавају пуњење на 85 одсто.
Још једна ствар која је једнако штетна је када се уређај потпуно испразни, рекао је Чуг и додао да је оптимално пуњење батерије између 20 и 80 одсто. Још једна ставка која утиче на трајање батерије је накупљање прљавштине у прикључку за пуњење.
– Акумулација прашине у прикључцима за пуњење телефона доводи до његовог прегревања и престанка пуњења. Препоручујем да користите чачкалицу и влажну крпу да бисте се решили свих остатака који могу оштетити ваш телефон. Прво морате да искључите уређај, затим га осветлите да бисте видели количину прашине, а затим га нежно уклоните крпом и чачкалицом, саветовао је Чуг.
Курир