Када год су тако остали без својих возила, они би набављали друго возило и, упркос забранама, настављали да крше саобраћајне прописе. И подједнако су на друму „грешили“ и са возилима високе категорије, али и са колима старим по више деценија.
Тако је један Зрењанинац сваког месеца остајао без превозног средства – у марту, априлу и мају. Он је због пребрзе вожње заустављен у Зрењанину 30. марта у „опел астри“, осам дана касније, 7. априла, затечен је у „мерцедес спринтеру“, да би 2. маја начинио прекршај у Житишту са „заставом 101“.
Његов „колега“ из околине Шапца, готово на идентичан начин остао је, привремено, без три четвороточкаша. Први ауто му је одузет 13. априла када је са „југом“ направио прекршај у Шапцу, следећи, „шкода фабија“ 16. јуна на Убу, док је без „фолксвагена“ остао четири дана касније у Ваљеву.
– Припадници Управе саобраћајне полиције МУП Србије привремено су одузели 188 возила од учинилаца тежих прекршаја, током првих пет месеци примене ове мере – наводи начелник Управе саобраћајне полиције Славиша Лакићевић. – Поред 161 путничког возила, припадници саобраћајне полиције привремено су одузели и 11 бицикала, 10 мотоцикала, три тешка теретна возила, два трактора и једно запрежно возило.
Највећи број возила одузет је на територији Полицијске управе за град Београд – укупно 23 и Полицијске управе у Шапцу – укупно 21, док је двоцифрен број возила одузет и на територији Полицијских управа у Новом Пазару (13), Суботици (12), Ваљеву, Панчеву и Смедереву (по 11).
– Скрећемо пажњу да је убедљиво највећи број возила, око 36 процената, одузет од учинилаца прекршаја који су млађи од 30 година – истиче Лакићевић. – Мера одузимања возила примењује се према учиниоцима тежих прекршаја, који су у претходне две године најмање два пута правноснажно осуђивани за теже прекршаје из области безбедности саобраћаја.
Сви учиниоци прекршаја, од којих је су одузета возила, су мушкарци. Од двојице возача, возило је одузето по три пута, а од десеторице по два пута. Највише одузетих возила су марке „фолксваген“ (18) и „фијат“ (17), али ту су 44 возила високе класе – 13 „аудија“, 11 „пасата“, 10 БМВ, девет „мерцедеса“, џип „туарег“…
Процедура привременог одузимања возила је врло кратка и јасна – полицајац детаљно сними возило одмах након одузимања, како би касније постојала гаранција да није било додатних оштећења и да се возило враћа у истом стању у ком је одузето. Против возача се подноси захтев за покретање прекршајног поступка, и од тог тренутка оно је у надлежности суда, који одлучује да ли ће, када и под којим условима ауто бити враћен.
Гас до 190,2!
Управа саобраћајне полиције МУП Србије, поднела је прекршајну пријаву против четрдесетдвогодишње жене која је возила „шкоду октавију“ брзином од 190,2 километра на час, на делу пута где је ограничење брзине 80 километара на час, саопштио је јуче МУП Србије.
Она је заустављена пресретачем и искључена из саобраћаја током спровођења међународне акције појачане контроле саобраћаја РОАДПОЛ, на путу између Лајковца и Ваљева.
УВОДИ СЕ МЕРА ТРАЈНОГ ИЛИ ПРИВРЕМЕНОГ ОДУЗИМАЊА ВОЗИЛА
Црне кутије биће у свим колима
Помоћник директорка Агенције за безбедност саобраћаја Србије Мирко Коковић рекао је јуче да ће се у новом закону о безбедности саобраћаја наћи мера привременог или трајног одузимања возила возачима који направе тежи саобраћајни прекршај и да ће се она примењивати чак и ако је возило позајмљено.
– Привремено одузимање може да траје две године. И ту се плаћа лежарина. У Европи постоји трајно одузимање. Тако да верујемо да ћемо ми преписати тај модел. То ћемо ускладити са европском праксом – рекао је Коковић.
Он је открио да и да је једна од новина која ће имати велики утицај превентивно на понашање возача па и путника у саобраћају, увођење црне кутије, што ће произвођачи нових аутомобила морати да уграђују:
– Сва нова возила, путничка М1 категорије и лака теретна возила, односно возила до 3,5 тоне носивости, мораће да поседују црну кутију. Шта је црна кутија? Нешто слично као у авиону, где су искупљени сви подаци колико си возио колико дуго и то брзо. Бележи неколико секунди пре, за време, и након, при том не снима се звук, значи бележи се брзина, положај папучице гаса итд.
Коковић је нагласио и да је у односу на пре десетак година више него дуплиран број возила у Србији, а да је број смртно страдалих 50 одсто мањи.
– Саобраћајна полиција открива више од 1.400.000 саобраћајних прекршаја, што значи да добро раде свој посао- рекао је он и указао да је све више младих почетника који дозвољавају и да изгубе возачку дозволу у пробном периоду када важе посебна правила.