Čep na odvrtanje u subotu puni 135 godina. Patentirao ga je Britanac Den Rajlends (Dan Rylands) i od tada je bez zamerke obavljao svoj posao da jednostavno i pouzdano zatvara tečnost u flašu ili drugu ambalažu. Odskora, to nije tako.
Čep od 3. jula u Evropskoj uniji mora da bude snažno pričvršćen za flašu i to izluđuje mnoge potrošače. Prosipaju svašta po sebi, od jugurta do ulja, bilo iz zakačenog čepa ili dok pokušavaju da ga ipak odvoje.
Dakle, lako odvojiv čep je u ilegali. Zbog čega tačno su zakonodavci naredili da mora biti snažno pričvršćen za prsten na ambalaži?
Ideja je bila da se suzbije zagađenje. Odvojeni čepovi, navodno, češće dospevaju u prirodu i zagađuju zemljište, reke i okeane.
Stručnjk za ambalažu Visoke škole Kempten, Markus Prem, ocenjuje da su evoluciju čepa nametnuli „čisti aktivizam“ i „pranje savesti,“ a da opipljivijeg rezultata neće biti.
„Donosi li to išta planeti ili barem Evropi? Neće,“ rekao je Prem agenciji dpa. „Industriji je nametnut trošak u milijardama evra za nove mašine, a sve za efekat koji nije merljiv.“
Nemačko udruženje veleprodavaca napitaka je na upit potvrdilo da su proizvođači morali da ulože novac da izađu u susret novom zakonskom zahtevu. „Računamo na trošak meren milionima,“ navelo je udruženje.
Sa druge strane, organizacija punjača mineralne vode je navela da „nema podataka o većim problemima“ pri prilagođavanju proizvodnje.
Drugim rečima, troškovi i komplikacije se razlikuju od slučaja do slučaja.
Pritom, čepovi u Evropi i SAD, za razliku od Azije, nemaju skoro nikakvu ulogu u zagađenju, naveo je Prem. „Trebalo je na nečem drugom da se angažujemo, ako već želimo nešto da promenimo.“
Prema njegovoj oceni, mnogo je važniji razvoj reciklaže i cirkulacije materijala. „Mnoge oblasti nadalje za povezivanje i pakovanje koriste teško razgradiv sintetički materijal.“
Kao pozitivan primer izdvojio je PET flaše. Flaše od polietilenskog tereftalata i stakla se već recikliraju po stopi od skoro 99 odsto.
„Problem takozvanog literinga (zagađivanja) je, dakle, u Nemačkoj bio uveliko elimini san i pre evropskog zakona,“ rekao je Prem.
On je odbacio tezu da će se potrošači vremenom navići na nove čepove, onako kako su se navikli na proterivanje plastičnih kesa ili slamki.
Naravno, dodao je, postoje i drugi načini zatvaranja ambalaže, poput metalnih zatvarača uobičajenih na staklenim pivskim flašama.
„Nema, međutim, jednostavnijeg i lakšeg načina od prostog odvrtanja čepa,“ rekao je Prem.