понедељак, децембар 30, 2024
Početna » ЗА НАПАД НА НАСТАВНИКА, ИЛИ ЛЕКАРА, ДО ОСАМ ГОДИНА ЗАТВОРА: Министарство правде објавило измене Кривичног законика, почела јавна расправа

ЗА НАПАД НА НАСТАВНИКА, ИЛИ ЛЕКАРА, ДО ОСАМ ГОДИНА ЗАТВОРА: Министарство правде објавило измене Кривичног законика, почела јавна расправа

КО нападне запосленог у образовној установи или члана његове породице, а у вези са послом који се обавља у тој установи, прети му казна од три месеца до три године затвора. Ако им том приликом нанесе лаку телесну повреду или прети оружјем, казна је од шест месеци до пет година, а за тежу телесну повреду - од једне до осам.

Идентичне запрећене казне су и за оне који нападну запослене у здравству или чланове њихових породица.

Ово су само неке од новина које предвиђају најновије измене и допуне Кривичног законика, које је Министарство правде објавило последњег дана септембра на свом сајту, а јавна расправа почиње данас.

Једно од нових дела везано је за промену породичног стања: КЗ сада предвиђа затвор од једне до осам година за лекаре који прогласе умрлим живо новорођенче ради промене породичног стања (нпр. усвајања).



Законодавац је повећао и цео спектар казни, укључујући оне за насиље у породици. Запрећена санкција за основни облик овог дела (претња нападом на живот и тело, дрско и безобзирно понашање и примена насиља) је шест месеци до пет година, уместо три месеца до три године. Ако је коришћено оружје или опасно оруђе казна је од једне до 10 година (била упола мања), а ако је наступила тешка телесна повреда или нарушавање здравља, или је, пак, жртва малолетник, казна је од три до 12, уместо две до 10 година. Ко прекрши мере заштите од насиља у породици, казне су од пола до пет година, плус новчана санкција.

И за трговину људима такође су повећане казне, па ће максимална сада уместо 12 бити 15 година.

Како су „Новости“ већ писале, доживотна казна затвора уводи се као максимална уместо 15 година код „обичног“ убиства, а не само, као до сада, код тешког. Максимална казна за силовање до сада је била 12 година, а сада је такође доживотна робија. Минимална казна од пет година остаје иста. Ако је дело починило више особа, или је последица тешка телесна повреда или трудноћа, или је учињено према малолетнику, минимална казна расте на осам година. Ако је наступила смрт, минимум је 10 година.

Идентичне санкције су и за обљубу над немоћним лицем, обљубу са дететом, док је код обљубе злоупотребом положаја, предвиђена казна од шест месеци до 10 година затвора, односно доживотна робија ако је наступила смрт.

После трагичних мајских догађаја прошле године у београдској ОШ „Владислав Рибникар“ и у Малом Орашју и Дубони, у КЗ је уведен цео сет кривичних дела која би могла да предупреде такве ситуације. Посебан, нов члан везан је за објављивање материјала којима се саветује извршење кривичног дела, било преко средстава информационих технологија, било на други начин. Запрећена казна је од три месеца до три године. Онај ко свесно приступи овом материјалу такође може да заврши у затвору, а запрећена казна је новчана или до годину дана.

Ново дело је и одобравање, негирање или умањење тежине кривичног дела за које се може изрећи доживотна робија, а предвиђена казна је од шест месеци до пет година.

За ношење онеспособљеног ватреног оружја, старог оружја или његове модерне копије, и хладног оружја, следи новчана санкција или затвор до две године. За несавесно држање ватреног оружја, које дође у посед онога ко њиме изврши кривично дело, запрећено је од шест месеци до пет година, а ако је тим кривичним делом наступила тешка телесна повреда или смрт, несавесном власнику прети затвор и до 12 година.

И за давање упутстава или обучавање малолетног лица да пуца казне се крећу од три месеца до три године, а казниће се и одговорна особа стрељачке организације или стрелишта.

Казне за неовлашћено држање ватреног оужја, његових делова, муниције и експлозивних направа крећу се од једне до осам година, а ако су у питању веће количине или оружје, муниција и експлозив забрањени за грађане, казне сежу до 12 година. Ко неовлашћено носи ово оружје или експлозив може добити до 15 година.

За недозвољену производњу ватреног оружја, муниције и експлозивних материјала или поново активирање онеспособљеног оружја, прописане санкције су од једне до осам година. Ако су у питању средства велике разорне моћи или забрањена за грађане, до 12 година.

Јавна расправа ће трајати до 1. новембра.

Новости



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept