“Почетна плата данас је 76.000 за почетнике, а уколико има старешинство, плата је око 93.000. Са повећањем од 12 одсто, та плата ће износити око 105.000”, рекла је она за РТС.
Ђукић Дејановић је нагласила да ова Влада Србије континуирано брине да се побољша материјални статус просветних радника и није било дилеме да њима повећање зарада од јануара треба да буде за 50 одсто више него свима осталима који ће имати повећање од осам одсто.
“У оквиру финансијских могућности које смо имали, процена је да сви могу да добију осам одсто, једино просветни радници могу да имају повећање од 12 одсто. Јануарско повећање заиста не може бити више јер нема више пара”, рекла је она.
Додала је и да је да су о томе обавештени и представници репрезентативних синдиката и да је то учинио премијер на социјалном дијалогу. Министарка је навела и да је по споразуму који је потписан прошле године скоро све испуњено.
“Оцена је била да је разредно старешинство бодовано и плаћено са јако мало новца, четири одсто, па смо се договорили да то буде седам одсто па смо то и учинили прошле године”, рекла је Ђукић Дејановић.
Подсетила је и да је оцена била да безбедност мора бити на вишем нивоу и да санкције за оне који их нарушавају када су у питању упослени у просвети морају да буду на завидном нивоу и да се мора повећати не само опрез око тога него и нешто урадити, а то је условило разговарамо и о изменама и допунама кривичног законика који је сада на јавној расправи.
Ђукић Дејановић је позвала да се у тој расправи укључи и шира јавност посебно просветни радници и да дају своје сугестије, јер до краја ове године Народна Скупштина треба да донесе те измене и допуне и ми ћемо онда имати санкције за све што се догоди а није адекватно у односу на упослене у просвети као да се ради о адвокатима.
“Имаћемо дакле, неупоредива оштрије санкције него када су у питању друге професије”, рекла је она. Према њеним речима, постоје и одређени аранжмани са ММФ-ом и морамо се држати и неких стандарда.
“Да ли је 12 милијарди које смо ребалансом више уложили него што је било предвиђено пре ребаланса у потребе просвете? Да ли је то довољно? Ми знамо да није. Волели би смо да је много више, али не мислимо да ће штрајк, неће то решити”, истакла је она. Када је реч о повећању коефицијената, министарка је поручила да синдикати о томе не желе да разговарају.
“Они желе да ово повећање треба да буде по структури другачије, а по количини веће, а нажалост, морам да их разочарама – већа количина новца не постоји, већ постоји ова којом располажемо”, рекла је она и додала да су спремни да чују предлоге синдиката.
Како каже, повећање од 12 одсто није неки произвољни број, него повећање засновано на средствима којима се располаже.
“Када је реч о јучерашњем штрајку наводи да је на нивоу Србије 48 одсто школа радило најнормалније, у 29 одсто школа било је скраћења часове, док је у 23 одсто школа настава била у потпуности обустављена”, навела је она.
Данас све школе раде, јуче није било инцидената и додала да је штрајк законом дефинисан, као и да обустава рада није штрајк.
“Директори су били у обавези да знају колико запослених неће доћи на посао, како би могли да организју процес рада за децу која су дошла у школу”, истакла је Ђукић Дејановић и додала да никакви спискови нису достављани Министарству просвете и Влади Србије.
Када је реч о ексурзијама, рекла је да о избору агенције одлучују органи школе, а савет родитеља даје сагласност. Апеловала је на савет родитеља, да добро размисли о дестинацији, цени пре него што донесу коначну одлуку о дестинацији.
“Молим родитеље да се активно укључе, позивам чланове савета родитеља да буду активни пре одласка ђака на екскурзију”, апеловала је Ђукић Дејановић.
телеграф.рс