Од лекарског прегледа преко психолошких и лабораторијских тестирања до специјалистичких, долази до индикација лекара које одлучују најбитније о роду у ком ће се служити рок.
Полако се слажу све коцкице у вези са враћањем обавезног служења војске, а најбитнији део те слагалице стиже, према најавама, у марту када би Влада требало да изађе пред парламент са предлогом закона на ту тему. Обавезни војни рок трајаће 75 дана, а док не обуче маслинасто-зелену униформу, регрут ће имати и низ обавезних прегледа.
Све почиње од локалне самоуправе
У Министарству одбране истичу да се целокупна процедура упута на служење војног рока, „од добијања позива за лекарски преглед до упућивања у касарну, регулише у складу са Законом о војној, радној и материјалној обавези“.
– Пре упућивања на служење војног рока, регрут од центра Министарства одбране за локалну самоуправу код ког се води у евиденцији према месту пребивалишта добија позив за лекарски преглед у надлежним војноздравственим установама – објашњавају у Министарству одбране.
Низ прегледа и тестирања
– Потом се упућују на психолошко тестирање и лекарске прегледе, попут лабораторијских испитивања, офталмолошког прегледа, ОРЛ прегледа, као и других специјалистичких прегледа на основу индикација лекара – наводе у Министарству одбране.
Сви ти прегледи и тестирања воде ка одговору на кључно питање које интересује све регруте пре одласка у војску: „У којем роду ћу служити?“
– Након извршених лекарских прегледа, регрутна комисија доноси оцену способности регрута за војну службу и одређује род односно службу и војноевиденциону специјалност (ВЕС) – поручују у Министарству одбране.
Четири критеријума за одређивање рода војске
Како кажу, та одлука се доноси на основу: психофизичке способности регрута одређене на лекарским прегледима и психолошким испитивањима, потреба Војске Србије за специјалностимаобразовања и стручне способности регрута као и жеље регрута да буде упућен у одређени род односно службу
Свако пролази и безбедносну проверу
Иначе, како су до сада изгледали прегледи за пријем у војску испричао је за „Блиц“ добровољац Вук Дамњановић (30) који се прошле године пријавио за маслинасто-зелену униформу.
Како је рекао, прошао је детаљне лекарске и психофизичке тестове, али и безбедносну проверу пошто су из војног одсека „питали чак и комшије“ за њега.
После обавезног војног рока – војне вежбе
Треба знати да регрути када заврше обавезни војни рок неће се у потпуности одужити државе пошто ће их, према најавама, Министарство одбране у наредних пет година звати на војне вежбе које ће трајати 15-16 дана годишње или укупно 90 дана.
Ко уложи приговор савести служиће најмање дупло дуже
Ко уложи приговор савести служиће цивилно војску која ће у том случају трајати најмање 155 дана, а можда и дуже како је најавио премијер Милош Вучевић.
– Нећемо дозволити неправедан однос с краја двехиљадитих када су они који цивилно служе ишли у обданишта и геронтолошке центре и тамо били по пола сата, сат времена, попију кафу и онда иду кући, иду лево-десно, а ови момци који су били у касарнама су заиста служили војни рок – поручио је Вучевић.
(Телеграф.рс/Блиц)