Јуче су саопштене важне вести за пензионере које се тичу споразума између Србије и Аустрије о социјалној сигурности. Документ ће бити потписан 22. октобар, а детаљно је објашњено шта то доноси старијим грађанима.
Сада се ПИО фонд огласио са новим информацијама о потписивању важног договора између Србије и Бугарске
У Дирекцији Фонда ПИО данас су Реља Огњеновић, директор РФ ПИО и Весела Караиванова-Начева – заменик директора Националног института за осигурање Бугарске потписали Договор и Технички протокол о електронској размени података у области обавезног осигурања између Републичког фонда ПИО Републике Србије и Националног института за осигурање Бугарске.
Успостављање директне електронске размене података између два фонда, обезбедиће ефикаснију и лакшу примену Споразума између Републике Србије и Републике Бугарске о социјалној сигурности, који је на снази од 1. фебруара 2013. године, а осим месечне контроле података и евидентирања сваке промене о чињеници смрти, сврха размене је и смањење административних трошкова. Процес размене података реализоваће се уз максималну безбедност мрежне комуникације и уз пуну заштиту личних података.
Да подсетимо, најављено је да ће жене са села у Србији примати пензију од 150 евра.
Када говоримо о положају жена на селу, поготово онима старије доби, а које нису у пензији и никада неће бити, мислимо пре свега на увођење социјалне – гарантоване пензије не мања од 150 евра”, изјавио је министар за бригу о селу Милан Кркобабић поводом Међународног дана жена на селу и додао:
– За нас, за друштво у целини од посебне националне и државне важности је да постигнемо сагласје око тога да су жене у селима кључни, одлучујући и највиталнији део одбране опстанка села Србије.
Када то имамо на уму, морамо нешто да урадимо као друштво, као држава за те жене, морамо да порадимо на њиховом социо-економском положају. Морају од нечега да живе, морају нешто да имају и морају за нешто да се питају. Нити имају, нити се питају. Шта хоћемо? Хоћемо да те наше мајке, баке, сестре, супруге добију једну нову улогу, хоћемо да им омогућимо стабилан извор егзистенције, а онда и да им вратимо људско достојанство. Оне то заслужују! – поручио је министар Кркобабић.