четвртак, новембар 14, 2024
Početna » НА ПОМОЛУ НОВИ ЗАКОН О САОБРАЋАЈУ: Ко ће морати да има алко-браве у возилу? НИЈЕ НИ ЈЕФТИНО

НА ПОМОЛУ НОВИ ЗАКОН О САОБРАЋАЈУ: Ко ће морати да има алко-браве у возилу? НИЈЕ НИ ЈЕФТИНО

Возачи који су већ ухваћени у прекршају вожње под дејством алкохола мораће да купе о свом трошку направу која препознаје присуство алкохола на возачевом месту и површини око возача

Возачи који су ухваћени да возе под дејством алкохола или су додатно учинили одређене прекршаје у таквом стању, па су кажњени – ако поново буду затечени да возе у таквом стању, мораће у своје аутомобиле, о свом трошку, да уграде алко-браве које спречавају покретање возила уколико је возач пио и да врше редовну калибрацију!



Нови закон о безбедности саобраћаја требало би да донесе многе новине међу којима је и дигитални досије возача преко којег ће надлежнима бити доступан број прекршаја и пријава које су имали, а ту ће моћи да прате и казнене поене. Представници Агенције за безбедност саобраћаја предлажу и увођење алко-брава које би дале позитивне ефекте јер саобраћајна полиција открије скоро милион и по разних прекршаја годишње, а само од почетка ове године забележено је

Мирко Коковић, помоћник директора Агенције за безбедност саобраћаја, наглашава да је идеја да оне буду обавезне за возаче повратнике који су већ кажњавани за вожњу под дејством алкохола.

– Такође биле би обавезне и за повратнике који су изгубили возачку дозволу. Сам уређај функционише тако што онемогућава коришћење возила – возило не можете да укључите или, уколико га укључите, уређај вас након врло кратког времена упозорава да имате три минута да искључите возило. Увођење алко-браве, која већ постоји у неким земљама, па и у Америци, било би оправдано и знатно би утицало на безбедност саобраћаја. Уколико би се реализовала идеја увођења алко-брава, у будућности бисмо могли да рачунамо да бисмо избегли саобраћајне незгоде чији је утицајни фактор присуство алкохола код возача – каже Коковић.

Додаје и да у нашој земљи неколико компанија већ користи такве уређаје и то су друштвено одговорне компаније које брину о безбедности запослених и осталих учесника у саобраћају.

– Законом је прописана нулта толеранција на присуство алкохола код возача аутобуса и теретних возила и они немају разлога за бригу уколико се донесе законска обавеза да део обавезне опреме буде и алко-брава. Код нас има неколико фирми које ове уређаје уграђују у возило на иницијативу власника. Уређај кошта око 350 евра, а калибрација од 20 до 50 евра и ради се на свака три до шест месеци. Налази се са леве стране на инструмент-табли и детектује површину око возача. Уређај је повезан и ако препозна присуство алкохола у простору возача и возило или неће моћи да се покрене или сам уређај упозорава да имате три минута да се паркирате – објаснио је Коковић.

Подсећа и да је алкохол велики проблем у безбедности саобраћаја.

Насумична провера и хапшење

Како Курир сазнаје, возачи у Америци који су били кажњавани због вожње под утицајем алкохола или су под условном у свом возилу морају да имају алко-браву која две године прати евентуалну алкохолисаност возача. Уређај с времена на време насумично захтева од возача контролу алкохола – када добију сигнал, морају да се одмах тестирају, а уколико буде регистровано присуство алкохола, путем система се обавештава полиција и возач бива ухапшен.

Према подацима Управе саобраћајне полиције, од почетка године имали смо преко 46.000 прекршаја управљања возилом под дејством алкохола, при чему је 9.000 лица искључено из саобраћаја и задржано на трежњењу јер су возилом управљали у стању тешке, веома тешке или потпуне алкохолисаности, што је просечно 30 возача дневно. Алкохол је утицајни фактор у свакој деветој саобраћајној незгоди с настрадалима. МУП је пошле године открио око 1.400.000 саобраћајних прекршаја. Извесност да ћете бити заустављени и контролисани је велика. Приликом сваке контроле ради се пасивна и активна контрола. Пасивна указује на присуство алкохола у кабини возача и, ако је тест позитиван, онда се ради активна контрола. Алко-тест утврђује колико алкохола има у телу возача. У току је израда новог закона и на основу свега наведеног можемо очекивати да једна оваква новина буде саставни део новог закона безбедности саобраћаја чије се усвајање током следеће године.

Бројке

46.000 прекршаја од почетка године због управљања возилом под дејством алкохола

9.000 возача задржано на трежњењу

431 особа погинула од почетка године у саобраћају

15.282 особе повређене

1.400.000 саобраћајних прекршаја МУП регистровао прошле године

прошле године је сваки 192. возач управљао под дејством алкохола (поређења ради, то је као да свакодневно преко Газеле пређе 800 возача под дејством алкохола)

Подсетимо, актуелни Закон о безбедности саобраћаја усвојен је 2009. године. Од тада је претрпео неколико измена и допуна, међу којима је и мера привременог одузимања аутомобила.

Еспресо



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept