Редакцији портала МОНДО обратила се читатељка која је навела да јој послодавац није уплатио четири месеца стажа. За то је сазнала након што јој прекинула уговор о раду и сад се пита да ли може сама себи да уплати доприносе како не би имала проблеме кад буде одлазила у пензију.
„Радила сам неколико година у фирми и добила сам понуду да пређем у другу која ми је понудила већу плату. Две године након што сам дала отказ отишла сам у ПИО фонд да проверим колико укупно имам стажа. То сам урадила пре неколико месеци. Тад сам сазнала да ми претходни послодавац није уплатио четири месеца“, казала је за МОНДО С. П. (43) из Београда.
Како је објаснила за МОНДО, послодавац је у међувремену затворио фирму и сматра да не постоји могућност да јој икад тај стаж буде уплаћен. Страхује да ће због тога морати дуже да ради како би остварила право на пензију.
„Једино што ја видим као решење јесте да сама себи уплатим стаж како не бих морала да радим четири месеца дуже да бих остварила право на пензију. Међутим, нисам сигурна да је то уопште могуће. Не знам да ли радници могу, у таквим ситуацијама, сами себи да уплаћују стаж“, рекла је саговорница МОНДА.
Из Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање (Фонд ПИО) објаснили су за портал МОНДО да ли грађани у оваквим ситуацијама могу сами себи да уплате стаж.
„Осигураник може сам да плати доприносе за пензијско и инвалидско осигурање за периоде кад је био у радном односу, тј. у осигурању, а за које му послодавац није платио доприносе и то само уколико је тај период осигурања неопходан за испуњавање услова за пензију, као и за остваривање права на новчану накнаду код Националне службе за запошљавање у трајању до две године до остваривања права на пензију“, казали су из Фонда ПИО за МОНДО.
Напоменули су да осигураник може да изврши уплату доприноса након покренутог поступка за остваривање права на пензију, о чему ће добити додатне информације од надлежног референта који води поступак.
Како проверити да ли послодавац уплаћује доприносе за стаж?
Ситуација која се десила нашој читатељки није ретка и зато је важно знати на које све начине може да се провери да ли послодавац уплаћује доприносе за радни стаж.
„Републички фонд ПИО је омогућио странкама да информације о својим подацима унетим у матичну евиденцију Фонда могу да добију не само на шалтерима Фонда, већ и преко сајта Фонда, путем својих рачунара, користећи јединствени ПИН код. Грађани могу, уз попуњен захтев и личну карту, да добију ПИН код бесплатно на шалтерима свих филијла и служби филијала Фонда одмах по поднетом захтеву“, објаснили су за МОНДО из Фонда ПИО.
Како су навели, ПИН код може да се користи неограничено, гарантује заштиту података и сигурност увида. Поред тога грађани могу приступити својим подацима из базе матичне евиденције Фонда ПИО преко електронских сервиса „е-Калкулатор“ или „Мој стаж и пензија“ на сајту Фонда.
„Приступ овим сервисима могућ је искључиво преко Портала за електронску идентификацију (еИД.гов.рс). Основни предуслов је да корисник има креиран електронски кориснички налог на Порталу еИД. Пријава је могућа или мобилном апликацијом ЦонсентИД или квалификованим електронским сертификатом“, речено нам је.
Електронски сервис „Мој стаж и пензија“ такође омогућава да се на основу тренутних података и одређених параметара предвиди евентуални будући износ пензије. Важно је нагласити да се избором параметара од стране осигураника даје приказ само приближне пројекције стажа и висине пензије, а законски износ пензије се утврђује решењем у поступку остваривања права по поднетом захтеву.
„За разлику од тога, „е-Калкулатор“ у сврху предикције износа пензије могу да користе само осигураници који су у последњој години свог радног стажа и остварују право на пензију, и они коришћењем овог сервиса могу са великом дозом тачности да сазнају колика ће бити висина примања коју ће остварити након свог пензионисања“, закључили су за МОНДО из Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање.