Дочек Нове године и Божић су прошли, али чека нас још дочек православне Нове године, због чега многи и даље уживају у празничној декорацији. Међутим, када је право време да раскитите јелку и постоји ли уопште тај “кључни датум”?
Иако се у многим домовима новогодишња декорација и јелка одлажу тек у фебруару, према Фенг шуи начелима, рецимо, то није добро, а постоје и разлози за то.
Према овим тумачењима, многи јелку оките крајем новембра, или почетком децембра, и оставе је тако готово два месеца, што је сасвим довољно времена да се накупи доста прашине по украсима, коју није лако очистити.
Неки ипак, за кићење баш зато остављају последње дане децембра, уочи Нове године.
Према неписаном правилу, 12 дана након Божића, односно до 18. јануара, све новогодишње украсе треба уклонити.
Према Фенг шуију, све што је “обавило” свој посао, треба уклонити из куће. Такав је случај и с новогодишњом декорацијом – она припада новогодишњим празницима, који су већ увелико прошли.
Када раскитити јелку, шта каже “Фенг шуи правило”?
Уколико их не уклоните према овом тумачењу – остајете у прошлости. Треба размишљати о будућности, о времену које долази, а то је пролеће, правило је које предвиђа Фенг шуи.
Међутим, како преноси Миррор, постоје и они који су и уочи Нове године расправљали о скидању божићних украса, а неки су већ то и урадили, након католичког Божица.
С друге стране, многи у својим украсима желе да уживају што је дуже могуће.
Зашто је важна празнична декорација?
Пихолози су разним истраживањима открили да раније украшавање дома у празничном духу буди осећај среће, топлине и узбуђења, а једнако смањује тескобу и стрес.
Стручњаци тврде да ако желите да уживате у мирису правог бора током празничних дана требало би да га купите на одређени датум, а то је 28. новембар. Издржаће све до Нове године, па га треба раскитити 1. јануара.
Борови обично трају од четири до шест недеља ако се чувају у добрим условима.
суперзена.б92.нет