Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници Уредбу о допунама Уредбе о коефицијентима за обрачун и исплату плата запослених у јавним службама, којом се коригују коефицијенти за обављање послова одређених група запослених у просвети, основним и средњим школама, предшколским установама и ученичким домовима.
Овом допуњеном уредбом увећавају се основни коефицијенти за обрачун и исплату плата одговарајућих група запослених у образовању, и то почевши од обрачуна и исплате плате за март 2025. године у висини од пет одсто, као и од обрачуна и исплате плате за октобар 2025. године, такође у висини од пет одсто.
Тиме је реализован договор Владе Србије и репрезентативних синдиката у просвети, којим се унапређују материјални положај и услови рада запослених.
На седници је донет и Закључак о усвајању Анекса Посебног колективног уговора за високо образовање, за који је, такође, постигнута сагласност на састанцима са репрезентативним синдикатима.
Влада је усвојила Предлог закона о утврђивању гарантне шеме и субвенционисању дела камате као мера подршке младима у куповини прве стамбене непокретности, који се односи на држављане Србије од навршених 20 до навршених 35 година у тренутку подношења захтева за кредит, а којима држава омогућава куповину прве непокретности са само један одсто учешћа.
За овај кредит могу да аплицирају запослени на неодређено време, пољопривредници, обвезници пореза на приходе од самосталне делатности и самостални уметници, док су запослени на одређено време дужни да на захтев обезбеде јемство члана породице. Када је реч о незапосленима, они су дужни да обезбеде солидарно јемство кредитно способног члана породице (јемац-платац).
Максимална вредност кредита који може да се подигне је 100.000 евра, a не постоји ограничење када је реч о цени непокретности, ни о цени квадрата по градовима.
Обавезе банака су да клијентима за непокретности до 100.000 евра понуде учешће од један одсто и грејс период од годину дана, али сваки клијент има право да повећа своје учешће и да не користи грејс период, као и да превремено отплати кредит без накнаде, делимично и у целости.
Овим законским решењима предвиђен је грејс период од годину дана са фиксном каматном стопом од 3,5 одсто, субвенција државе је два одсто, каматна стопа за корисника 1,5 одсто.
Од друге до шесте године фиксна каматна стопа је 3,5 одсто, субвенција државе два одсто, а каматна стопа за корисника 1,5 одсто. Након шесте године каматна стопа је варијабилна 3М/6М Еурибор плус два одсто.
Период отплате овог кредита је до 40 година, а највише до 70. године живота, док је гаранција државе 40 одсто до десете године отплате кредита.
Новцем од овог кредита могу да се купе кућа, стан и делови стамбене зграде који су намењени становању, гаража или гаражно место, уколико је заједно са станом, као и земљиште са грађевинском дозволом за изградњу куће, али искључиво укњижени објекти, било да су у староградњи или новоградњи.
Предмет куповине могу да буду и објекти у изградњи код којих банка или Република Србија финансира изградњу, у оквиру пројектног финансирања те банке, у оквиру пројектног финансирања друге банке (уколико је објекат завршен више од 60 одсто), где је Грађевинска дирекција Србије носилац грађевинске дозволе или у оквиру мера подршке државе одређеним категоријама физичких лица.
На седници је усвојен Предлог закона о Централној евиденцији стварних власника, којим се уређује успостављање, садржина, основи евидентирања и начин вођења Централне евиденције стварних власника правних лица и других субјеката регистрованих у Републици Србији у складу са законом, као и друга питања од значаја за евидентирање стварних власника.
Усвајање ових законских решења од нарочитог је значаја за унапређење постојећег система откривања и спречавања прања новца и финансирања тероризма, као и за усаглашавање домаћег законодавства са свим међународним стандардима у овој области.
Чланови Владе усвојили су Стратегију унапређења положаја особа са инвалидитетом у Републици Србији за период од 2025. до 2030. године и први трогодишњи Акциони план за њено спровођење у периоду од 2025. до 2027. године.
Циљ Стратегије је унапређење положаја особа са инвалидитетом како би у потпуности уживале сва права и равноправан живот у заједници укључивањем у све области друштвеног живота на једнакој основи и уз пуно поштовање личног достојанства, независности, слободе избора и индивидуалности.
ФОТОГРАФИЈЕ: Слободан Миљевић