Обред освећења воде има своје корене у раним периодима хришћанства, што потврђују стари списи попут апостолских установа. Међутим, иако је веома стар, није постојало чврсто утврђено правило о месту, времену и начину спровођења овог обреда.
Разлике су постојале у ритуалима, али су сви садржавали основне елементе као што су молитве, позивање Светог Духа, благосиљање у облику крста и потапање у воду, што су и данас неизоставни делови сваког обреда освећења воде.
Позната су два освећења воде: велико и мало
Велико водоосвећење се врши два пута у години на Крстовдан (Навечерје Богојављења) и на Богојављење, у коме се сећамо крштења Исуса Христа у реци Јордан. Мало водоосвећење врши се у различитим приликама, при другим црквеним чиновима и обредима, на Васкрс и пред крсну славу домаћина, и на тражење појединих верника – у свако време и на сваком месту: у кући, у пољу, у врту и тако даље.
Колико се дуго може чувати света водица, нарочито она која се освећује на Крстовдан?
Након једне године када стигне нова водица, шта се ради са старом?
Одговор на то питање, у црквеним књигама не пише, нити има било какво писано наређење у вези тога. Но, зато постоји народно предање и обичај који је црква прећутно усвојила, те је исти стекао предањску вредност, као и многе друге ствари које се путем предања у цркви чувају.
Дакле, по том народном предању, а сада и црквеном предању, уколико се сва количина богојављенске водице не утроши побожно у току године, онда се тај остатак, када стигне нова водица, сипа у бунар, у реку или у цвеће. У сваком случају тамо где се неће изложити гажењу и обесвећењу.
Курир/ Стил