У Србији је забрањен увоз меса пореклом од домаћих говеда, свиња, оваца, коза и осталих домаћих и дивљих папкара, стоји у Наредби о предузимању мера за спречавање уношења заразне болести слинавка и шап, објављеној у Службеном гласнику. Забрана се односи на увоз меса и живих животиња пореклом из земаља у којима постоји сумња или потврда ове заразне болести.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић донео је Наредбу о предузимању мера за спречавање уношења заразне болести слинавка и шап (ФМД – Фоот анд моутх дисеасе) у Републику Србију.
1) живих домаћих говеда, свиња, оваца, коза и осталих домаћих и дивљих папкара;
2) меса пореклом од домаћих говеда, свиња, оваца, коза и осталих домаћих и дивљих папкара;
3) производа од меса пореклом од домаћих говеда, свиња, оваца, коза и осталих домаћих и дивљих папкара, осим производа од меса пореклом од домаћих говеда, свиња, оваца, коза и осталих домаћих и дивљих папкара, термички третираних у херметички затвореној посуди (конзерва);
4) млека и производа од млека, пореклом од домаћих говеда, оваца, коза и осталих домаћих папкара, осим млека третираног ултра високом температуром УХТ;
5) осталих производа животињског порекла за исхрану људи, пореклом од говеда, свиња, оваца, коза и осталих домаћих и дивљих папкара, осим желатина;
6) дубоко замрзнутог семена и ембриона пореклом од говеда, свиња, оваца и коза;
7) кожа пореклом од говеда, свиња, оваца, коза и осталих домаћих и дивљих папкара (уз изузетке наведене у Наредби);
8) споредних производа животињског порекла, који потичу од домаћих говеда, свиња, оваца, коза и осталих домаћих и дивљих папкара, осим прерађених протеина животињског порекла и дехидриране хране за кућне љубимце;
9) биолошког материјала (крви и органа) ради вршења дијагностичких испитивања осим уколико су испоштоване сигурносне норме, смернице и кодекс добре праксе код паковања узорака на /у одговарајући медијум и амбалажу;
Забрањује се и улаз превозних средстава за превоз и провоз живих животиња, као могућег носиоца узрочника, као и уколико нису третирана против узрочника болести ФМД, а од момента третирања није протекло 24 часа.
Лондон већ забранио увоз
Подсетимо, након што је и званично потврђена појава слинавке и шапа у немачкој покрајини Бранденбург, Велика Британија забранила је увоз говеда, свиња и оваца из Немачке, објавио је 16. јануара ДW. Забрана важи за живе животиње и производе од свеже прерађеног меса, потврдило је Министарство заштите животне средине у Лондону.
Циљ је, како се тврди, „заштита пољопривредника“ у Великој Британији. Предузеће се све мере „како би се ограничио ризик појаве и ширења те разорне болести“, рекла је шефица Ветеринарске службе Кристин Мидлемис.
ДW подсећа да су се слинавка и шап редовно појављивали све до 60-их година прошлог века. Ширење вируса „закочено је“ тек након увођења обавезног вакцинисања животиња.
Одлике болести
Слинавка и шап је зооноза, заразна болест животиња и људи. Од ње оболевају говеда, овце, свиње и козе – папкари. Раширена је по свету, а код нас се јавила 1996. године на Косову и Метохији – у Гњилану и околини – када је била ангажована и Републичка ветеринарска инспекција, написао је за Политику републички ветеринарски инспектор у пензији Страдимир Мартиновић.
Узрочник болести је вирус, који се јавља у седам типова с варијантама. Отпоран је и у спољној средини остаје активан дуже време. У смрзнутом месу може да живи и више месеци. Дезинфекционим препаратима и натријум-хидроксидом може се брзо уништити.
Болест се, како се наводи у тексту, преноси директним додиром у стаји, на пашњаку, откупном месту, па и на сајмовима стоке.
Најважнији извори заразе су болесне животиње у акутном стадијуму болести. Вирус се излучује пуцањем мехурића из уста, слином, затим млеком, мокраћом, балегом, преко заражене хране и воде, прибором се преноси на здраве животиње, а ту је и човек који је са животињама у контакту.
Болест могу пренети и пси луталице, мачке и живина, па и птице, иако нису пријемчиве за болест. Оболеле животиње могу месецима излучивати вирус и зато ова болест спада у експлозивне заразе. Вирус се од заражених папкара уноси кроз уста, храном и водом, преносећи се тако на здраве животиње и брзо се шири, преноси Политика.
БизнисКурир/Политика