Овај захтев подржале су Владе Србије и Мађарске. Захтев са односи на добијање општих или посебних лиценци каје би омогућиле НИС-у да одржи пословање док се тражи прихватљиво решење власничке структуре и управљања, са циљем да компанија која је регионално и стратешки важна за енергетску стабилност, настави да послује.
Ђедовић Хандановић: Влада Србије подржава захтев
Влада Републике Србије подржава захтев за издавање такве дозволе НИС-у јер би санкције нарушиле способност компаније да снабдева грађане Србије нафтом и нафтним дериватима.
С обзиром на значај НИС-а за српску али и регионалну привреду, хитно захтевамо од ОФАЦ-а да размотри тренутну помоћ а у виду одлагања санкција на минимум 90 дана, док се одрживо решење које би довело до укидања санкција разматра“, наводи се.
„Запослени у НИС-у и грађани немају разлога за бригу будући да ће државно руководство, као и до сада, заштитити интересе Србије. Подсећамо да су амерички званичници више пута јасно поновили да санкције нису уперене против Србије и њених грађана те се у складу са тим надамо конструктивном наставку дијалога, како се не би нарушила енергетска стабилност Србије, али и читавог региона“, рекла је Дубравка Ђедовић Хандановић, министарка рударства и енергетике , руководилац Радне групе за праћење активности Министарства финансија Сједињених Америчких Држава, Канцеларије за контролу стране имовине (Оффице оф Фореигн Ассетс Цонтрол – ОФАЦ), у вези са потенцијалним увођењем санкција Нафтној индустрији Србије.