Za koga da glasam na izborima? Dovoljno je da kratko pogledam u kameru i odluku prepustim veštačkoj inteligenciji (AI). Umetnički projekat u Nemačkom muzeju u Minhenu postavlja pitanje – da li je to budućnost?
Reč je o suštinskoj temi koliko smo spremni da se odreknemo lične slobode u zamenu za udobnost, objašnjava profesor Aleksander Peterhenzel (Alexander Peterhänsel), koji je osmislio instalaciju Smile to Vote.
„Ako dopustimo AI da odlučuje o našim životnim putevima, onda više nema razloga da sami donosimo političke odluke“, kaže Peterhenzel.
Tada nam izbori više ne bi bili ni potrebni, a naša predstava o tome da se kao pojedinci možemo menjati i razvijati postala bi besmislena, dodaje ovaj stručnjak za informacione tehnologije.
„Moramo razmisliti kako ćemo se u budućnosti nositi s ovim tehnologijama i možda ih regulisati, ako želimo da očuvamo svoju kulturu i samostalnost u odlučivanju,“ zaključuje Peterhenzel.
U instalaciji posetioci ulaze u repliku glasačke kabine, gde ih sistem prepoznaje po licu i potom im izdaje potvrdu s informacijom za koju je stranku AI „glasala“ u njihovo ime.
Odluka se zasniva na podudarnosti crta lica s fizionomskim karakteristikama poslanika, koje je AI analizirala i povezala s njihovim političkim strankama.
„Trenutak u kojem vas algoritam kategorizuje određuje šta ste, kako razmišljate i kako ćete se ponašati u budućnosti, oduzimajući vam pravo da sami birate, treba da bude bolan – i namerno je osmišljen da bude bolan i šokantan“, naglašava Peterhenzel.
Instalacija je u Nemačkom muzeju do 7. marta, a prati je i internet-stranica izmišljenog startapa koji promoviše automatizaciju glasanja u budućnosti.