Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у техничкој влади Томислав Жигманов је на скупу који је одржан у Народној скупштини рекао да Роми и данас имају проблеме у свакодневном животу, као и да је 8. април добра прилика да се о томе прича.
„Ово је прилика да укажемо на важност ромске културе и заједнице, на њихову историју и доприносе које су давали за друштвени развој у Србији. Морамо да укажемо на чињеницу да је у мултикултуралном мозаику Србије да је каменчић који долази из ромске заједнице изузетно важан“, нагласио је Жигманов.
Он је рекао да Влада Србије има своје стратешке документе које посвећено примењује и да су резултати њихове примене у бројним подручјима задовољавајући.
„Када је у питању образовање, више од 70 одсто ромске деце похађа предшколско образовање, док њих више од 85 одсто уписује основну школу, а више од 70 одсто је завршава. То је по неколико десетина постотака више у односу на ранији период“, поручио је Жигманов.
Према његовим речима, број Рома који уписују више школе и факултете бележи значајан пораст што је последица осмишљених политика које спроводи Министарство просвете у претходној деценији.
Шеф Делегације Европске уније у Србији амбасадор Емануеле Жиофре изјавио је да данашњи дан треба да буде посвећен слављу, култури и историји ромског народа, али и дан у којем је потребно размислити о изазовима са којима се они и даље суочавају.
„Морамо да осигурамо да сви грађани, без обзира на њихово порекло, имају прилику да живе достојанствено и једнако. Верујемо у Европу у којој сваки грађанин, без обзира на етничко порекло или друштвени статус, може да приступи могућностима које заслужује“, нагласио је Жиофре.
Како је рекао, ЕУ је свесна да је ромска заједница једна од најугроженијих и најдискриминисанијих група у друштву.
„Укључивање ромске заједнице није само питање права, већ је и питање правде. ЕУ веома јасно истиче да дискриминација и искљученост поткопавају саму структуру наших друштава и морамо наставити да рушимо ове баријере, осигуравајући једнак приступ образовању, запошљавању, становању и здравству“, нагласио је шеф Делегације ЕУ.
Према његовим речима, Србија је 2019. направила значајан корак напред у својој посвецености инклузији Рома обавезавши се да це испунити циљеве постављене у Познањској декларацији као део Берлинског процеса.
Председник Националног савета ромске националне мањине Далибор Накић је поручио да је та институција поуздан и одговоран партнер свим државним и међународним институцијама које се баве процесом еманципације Рома.
„Желимо да активно учествујемо и доносимо одлуке о оним темама које су значајне за Роме јер нико не може да зна проблеме и потребе ромске заједнице од нас самих“, рекао је Накић.
Он је рекао да је напредак на пољу образовања у претходних десет година допринео да ромска заједница има потенцијал да се активно укључи у процес интеграције Рома на свим нивоима.
„Још треба доста да радимо на интеграцији Рома, ту пре свега мислим на образовање, становање, запошљавање, здравствену и социјалну заштиту и дискриминацију да би се положај Рома изједначио са положајем свих осталих грађана“, нагласио је он.
Накић је изразио забринутост због тренутне друштвене ситуације у Србији и рекао да студенти из ромских породица немају луксуз да изгубе школску годину.
„Страхујем да ова ситуација може да има озбиљне последице по образовање Рома и плашим се да не дође до учестале појаве у којој Роми напуштају школовање. Нама је циљ да наши млади што пре заврше факултете и укључе се на тржиште рада“, рекао је он.
Министар културе у техничкој влади Никола Селаковић је рекао да је, иако је речено да Роми немају своју матичну земљу, Србија њихова матична држава због богатог заједничког живота.
„Србија је Ромима матична држава и због културе, не само због истакнутих Рома који су дали допринос у култури, већ и због тога што су Роми као народ многим ствараоцима у српској култури послужили као неисцрпно надахнуће. О Ромима су и Срби певали песме, сликали фантастичне слике и снимали нестварно добре филмове“, рекао је Селаковић.
Саветник председника Владе Србије Предраг Рајић је рекао да историја политике није била наклоњена ни према Србима, ни према Ромима.
„Прошли век је Ромима, Јеврејима и Србима донео велико зло у време Другог светског рата. Ипак, чак и у периоду развоја и самоуправног социјализма у нашој земљи историја се негативно односила према Ромима. Први пут данас имамо суштински приступ решавању проблема који су се вековима гомилали“, рекао је Рајић.
Заменица шефа мисије Савета Европе у Србији Ана Оприсан истакла је та институција препознаје значај оснаживања Рома и учешћа ромских заједница у демократском развоју друштва, али и потребу за заштитом и оснаживањем Ромкиња и младих.
„Желим да охрабрим заједничке напоре у спровођењу нових препорука Савета Европе о равноправности жена и девојчица Ромкиња и препоруке Комитета министара државама чланицама о учешћу младих Рома“, нагласила је она.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у техничкој влади Немања Старовић рекао је да је један од кључних корака у унапређивању положаја Рома израда Нацрта Закона о Фонду за економско унапређивање положаја Рома у Србији чији је циљ да се подржи економско оснаживање Рома кроз финансирање пројеката који подстичу запошљавање, предузетништво и образовање.
У Србији, према последњем попису становништва из 2022. године, живи 131.936 припадника ромске националне мањине, док на подручју Европе живи њих између 10 и 12 милиона.
Међународни дан Рома је као празник установљен 1990. у граду Сероцк у Пољској, у знак сећања на Први светски конгрес Рома који је одржан у Челсфилду код Лондона од 7. до 12. априла 1971.
Министарство: Потребан континуиран рад на унапређењу положаја Рома
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог честитало је данас председнику Националног савета ромске националне мањине Далибору Накићу и припадницима ромске националне заједнице у Србији њихов празник, 8. април Међународни дан Рома.
Овај дан је прилика да се подсетимо на културу, традицију и допринос Рома нашем друштву, али и на потребу за континуираним радом на унапређењу њиховог положаја, наводи се у саопштењу Министарства.
Према попису становништва из 2022. године, у Србији живи 131.936 припадника ромске националне мањине, иако се процењује да је укупан број Рома у земљи далеко већи. Роми су широко дисперзивна заједница, а највећи број их живи у Београду и АП Војводина, нарочито у Јужнобанатском округу, као и у деловима централне Србије у Нишу, Крагујевцу, Бору, Зајечару и другим урбаним и руралним срединама. Роми у Србији су препознати као једна од најугроженијих и најдискриминисанијих друштвених група, са бројним изазовима у областима образовања, становања, запошљавања, социјалне заштите и здравства.
Влада Републике Србије и Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог континуирано унапређују политике социјалне инклузије Рома кроз, пре свега, Стратегију за социјално укључивање Рома и Ромкиња 2022-2030.
Програмске циљеве остварујемо у сарадњи са другим министарствима, међународним организацијама и партнерима из цивилног друштва, што подразумева различите конкретне мере од запошљавања ромских координатора при локалним самоуправама, затим обезбеђивања стипендија за ученике средњих школа и студенте ромске националности, изградње и санације стамбених јединица, унапређења приступа здравственим и социјалним услугама, борбе против раних бракова као и подршке родној равноправности у ромској заједници.
Посебна пажња посвећује се деци и младима у подручју образовања, како би се прекинуо међугенерацијски круг сиромаштва и омогућило пуно учешће у друштву.
„На овај дан, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог позива све грађане и институције да покажу солидарност, разумевање и поштовање према ромској заједници. Само заједничким напорима можемо изградити друштво једнаких могућности у коме се различитост поштује, а сваки појединац има прилику да достигне свој пуни потенцијал“, закључује се у саопштењу.
Усаме Зукорлић честитао припадницима ромске заједнице Међународни дан Рома
Министар за помирење, регионалну сарадњу и друштвену стабилност у техничкој влади Усаме Зукорлић честитао је данас свим припадницима ромске заједнице у Србији и у свету Међународни дан Рома.
Како је саопштено из Зукорлићевог Кабинета, он је истакао да је овај дан прилика да се сви подсете богате културе, традиције и доприноса који Роми дају српском друштву.
„Данас је прилика да снажније истакнемо потребу за њиховом пуном равноправношћу, социјалном укљученошћу и достојанственим животом. Само заједно, кроз међусобно поштовање и сарадњу, можемо градити друштво једнаких шанси за све“, наводи се у саопштењу.
Како се наводи, Министарство за помирење, регионалну сарадњу и друштвену стабилност остаје посвећено унапређењу положаја ромске заједнице кроз конкретне мере и политике које подстичу образовање, запошљавање, становање и очување идентитета.