Нове функције есДневника чији је циљ унапређење образовног процеса и смањење педагошке администрације биће доступне родитељима, наставницима и ученицима од 15. априла, изјавила је данас министарка просвете у техничком мандату Славица Ђукић Дејановић.
Славица Ђукић Дејановић је за Танјуг рекла да ће увођењем новина родитељи кроз портал у есДневнику истог тренутка када дете добије оцену, изостане из школе, добије резултат писменог задатка, не уради домаћи задатак, има одређене васпитне проблеме, бити обавештени оног момента када се то унесе у дневник и то звучним сигналом.
Такође, како је додала, родитељи ће моћи да затраже одређену документацију, сведочанство, као и потврду путем комуникације са разредним старешином преко есДневника.
„Комуникација између родитеља и разредног старешине по свим питањима, по питању реализације програма, по питању различитих активности детета, такође ће бити олакшана. Много администрације, уношење података у педагошке свеске, наставницима одузима много времена, а овим ће бити у потпуности замењено дигиталним начином рада, дакле једним кликом“, казала је Ђукић Дејановић.
Како је додала, неке од ових ствари су родитељи и раније могли да виде, али сада и дете, уз договор и одлуку родитеља, може да има увид у све те податке.
„Размишљамо о томе који је то ниво узраста који би могао бити укључен у могућност увида када су ученици у питању. Сматрамо да је најбоље да се дете договори са родитељима око тога“, додала је она.
Родитељи ће моћи да виде визуализацију напредовања детета
Новина је, како је рекла Ђукић Дејановић и то да ће родитељи моћи да виде и визуализацију напредовања свог детета.
„Графикон ће показивати како дете напредује, дакле бележиће један мало дужи временски период, да ли дете напредује или полако његов успех опада, шта је са васпитним активностима детета и ванпредметним активностима детета. Све оно што је битно за образовно-васпитни систем биће и графички приказано, тако да ће имати неупоредиво бољи увид него сада“, навела је министарка.
Како је нагласила, пред закључивање оцене наставник има оцену која ће могуће бити закључена, а родитељ ће бити информисан о томе у виду есДневника. Ђукић Дејановић је додала да ће родитељи имати могућност да ангажују све капацитете како би евентуално дете поправило ту могућу оцену.
Министарка је истакла да је највећа предност тих новина што ће наставници имати мање административног посла.
„Читав низ административних задатака који су имали у вези са наставним програмом наставници, у вези са напредовањем знања и рада, у вези са свим оним што карактерише једно дете, један разред, што су морали да раде у писаној и папирној форми, биће замењено на овај начин“, појаснила је министарка.
Подсетила је да је то био један од континуираних захтева наставника да се смањи администрација и да је министарство учинило све без обзира на све потешкоће које су биле у образовању у овој години да тај захтев и испуни.
Према њеним речима, новине су пре свега резултат дијалога које је министарство имало са родитељима и са представницима различитих удружења родитеља, као и са репрезентативним синдикатима. Тада је, како је додала Ђукић Дејановић, констатовано да је много администрације на професорима и да родитељи не могу имати увек довољан увид у то како напредује њихово дете у школи.
Новине подразумевају и то да министарство нема, нити ће имати, приступ подацима о личности ученика, родитеља и наставника.
„Министарство просвете и Влада Србије придају изузетан значај заштити података ученика, родитеља и запослених. Сви релевантни закони, строго се поштују“, навела је Ђукић Дејановић.