Велики број наших грађана спрема се да отпутује за предстојеће празнике, а ни летњи одмор није толико далеко. Сваке године стотине путника бива враћено са неког граничног прелаза због докумената које у журби забораве да понесу или провере њихову исправност.
Како вам путовање не би пресело и како бисте на време све преконтролисали, подсећамо који су разлози због којих нећете моћи да напустите земљу.
Важни документи
Заборављање пасоша је најчешћа брига оних који путују, али чак и ако имате пасош, он вам ништа не вреди ако је истекао. Најпре је важно да вам пасош не истиче за мање од три месеца, поготово уколико путујете у државе Европске уније. Међутим, једна од омиљених дестинација Срба – Турска захтева да ваша путна исправа важи дуже од шест месеци, због чега већина туристичких агенција углавном тражи да пасош важи шест месеци од датума повратка.
Уколико путујете својим возилом, поред пасоша, важно је да имате Зелени картон, као и доказ да је ваше возило осигурано, поготово уколико путујете у Северну Македонију, Турску, Албанију,… а ако идете у Босну и Херцеговину, овај документ вам неће бити потребан.
Обавезно сликајте документа
Директор Националне Асоцијације Туристичких Агенција Србије (ЈУТА) Александар Сеничић подсетио је да је јако важно и корисно сликати документа пре поласка на пут.
– То може бити јако корисно уколико се деси да вам у иностранству неко украде или изгубите документа – лакше ћете у конзулату решити тај проблем и извадити документа потребна за прелаз границе уколико имате доказ. У супротном, тај процес може доста дуже да потраје – упутио је Сеничић и подсетио још једном путнике да на време припреме све што им је потребно за прелаз границе.
– Веома често се дешава да у току сезоне имамо позиве људи који не би желели да плате трошкове смештаја јер не могу прећи границу због истеклог пасоша, возачке дозволе и слично. Сваке године понављамо да на време проверите та документа, никако ноћ пре поласка на пут, како бисте могли да реагујете на време и избегнете проблеме – закључио је наш саговорник.
Путно осигурање, као што пише на сајту МУП-а, обавезно је без обзира на то на коју дестинацију путујете, мада су у пракси ретки случајеви да ће вам на граници тражити на увид.
Важећу међународну возачку дозволу, без које нема преласка државне границе, морате имати ако путујете у Италију, Шпанију, Белгију, Данску, Лихтенштајн, Монако, Норвешку, Немачку, Француску, Холандију, Русију, Швајцарску и Шведску. Захтев за издавање се подноси у Ауто-мото савезу Србије и траје колико и обична возачка дозвола.
Обратите пажњу!
С обзиром на то да у нашем језику доста личних имена и презимена садржи слова као што су Ђ, Ћ, Ш или Ж, изузетно је важно да на путним документима као што је авионска карта ваши лични подаци буду написани потпуно исто као што су у пасошу или личној карти. На пример, уколико у вашем пасошу пише Живан Живановић, тако ваше име мора бити одштампано и на авионској карти јер ако није, Зиван ће се третирати као потпуно друга особа и неће му бити омогућен улазак у авион.
Гранична контрола може да тражи доказ о уплаћеном хотелу или апартману где се планира одлазак. За неке државе потребно је позивно писмо онога код кога путујете у иностранство, а у неким земљама постоји услов да код себе морате имати довољно новца, израчунато по дану боравка, како бисте ушли у њихову земљу. То важи за скоро све земље у Шенгенској зони и ЕУ: Немачка, Француска, Италија, Шпанија, Холандија, Белгија итд. Обично се тражи око 50-70 евра по дану боравка.
Путовање деце
Посебно треба обратити пажњу на путовање деце, јер постоје посебна правила уколико путују без пратње родитеља.
Рецимо, уколико дете које има навршених 16 или мање година путује ван Србије, мора да има оверену сагласност оба родитеља, без обзира на то да ли су они у браку или не. У случају да само један биолошки родитељ обавља родитељску обавезу, онда је за путовање детета у иностранство довољна само његова сагласност. Потврда, односно оверена сагласност се добија код нотара и цена ове услуге је око 300 динара за једног родитеља. С обзиром на то да доста наших грађана путује у Црну Гору, важно је да знате да од 2020. године важи правило да малолетници, уколико немају личну карту, морају имати пасош.
Да о овоме мора и те како да се води рачуна, потврђује случај од пре месец дана када је бака повела унука на море, али су их вратили са границе јер је мајка детету за пут спаковала извод из матичне књиге рођених и оверену здравствену књижицу, али не и пасош.
Проверите да ли имате неплаћене казне
Важно је да проверите да ли можда имате неку неплаћену казну, без обзира на то да ли се ради о саобраћајном прекршају, неплаћеној паркинг казни или дугу за комуналије, јер вас због овога могу вратити са границе. Да бисте проверили да ли имате неплаћену казну, најпре на интернету укуцајте “регистар неплаћених новчаних казни и других новчаних износа”, а када приступите том сајту, једноставним укуцавањем свог матичног броја добићете информацију да ли можда имате неку неплаћену казну. Ако вас због овога зауставе на граници, решење је да у најближој пошти измирите дуговања и с уплатницом, као доказом, наставите путовање.
ало