Познати гастроентеролог др Војислав Перишић саветује да црни лук није баш најбољи избор уз роштиљ.
Први мај нам куца на врата, а то значи да је време за роштиљ. Ћевапи, вешалице, пљескавице и кобасице су готово неизоставни део сваког првомајског дружења. И наравно, неизоставни црни лук са стране. Али, можда бисте овог пута могли да направите малу промену у менију.
Познати гастроентеролог др Војислав Перишић указује да црни лук није најбољи избор као прилог уз роштиљ. Како наводи, црни лук може изазвати надимање јер подстиче стварање пробиотских материја, а додатно изазива жеђ, што у комбинацији са масном храном није пријатно искуство.
– Не бих га препоручио, осим у случају младог лука, који је сасвим друга прича – наглашава др Перишић.
Уместо тога, он саветује да се уз роштиљ послужи обиље свеже салате, која организму може помоћи у варењу маснијих оброка.
– Ако је оброк јак и масан, добра салата га може „смирити“. Зелениш нека буде у првом плану – купус, зелена салата, па чак и целер. Целер је веома важан због каротеноида које садржи – објашњава др Перишић.
Он такође упозорава на прекомерну употребу соли, посебно у кафанском амбијенту.
– Со повећава жеђ, а уместо воде, обично се конзумирају алкохолна пића попут вина, пива или шприцера. Зато је боље не претеривати са сољењем. Уместо тога, препоручујем рузмарин – обавезно га ставити у маслиново уље и направити маринаду. Осим што даје пријатан мирис, рузмарин штити месо – наводи он.
За крај, др Перишић упућује важан савет љубитељима роштиљања:
– Уколико се месо пече на ћумуру, важно је да он у потпуности изгори и остане само жар. Никако не треба стављати месо док ћумур још гори и дими се, јер тај дим садржи штетне материје које не желимо у оброку – упозорава др Перишић.