Početna » ПИТАТЕ СЕ КОЛИКА ЋЕ ВАМ БИТИ ПЕНЗИЈА – ЕВО КАКО ДА ИЗРАЧУНАТЕ

ПИТАТЕ СЕ КОЛИКА ЋЕ ВАМ БИТИ ПЕНЗИЈА – ЕВО КАКО ДА ИЗРАЧУНАТЕ

Многе грађане Србије занима како да израчунају висину своје будуће пензије. Висина пензије зависи од неколико фактора, међу којима су пензијски стаж, уплаћени доприноси, али и године рада и висина зарада. На основу ових параметара, могу се израчунати конкретни износи пензија, било да је у питању старосна, инвалидска или породична пензија.

Као основни критеријум за обрачун служи пензијски стаж и зараде. У пракси, висина пензије се најпре обрачунава помоћу тзв. личног коефицијента, који се формира у односу на уплаћене доприносе и просечну зараду у земљи. Овај коефицијент се рачуна за сваку календарску годину почевши од 1. јануара 1970. године. Максимални лични коефицијент је 5, а збир свих коефицијената у целокупном радном веку не може бити већи од 3,8.




Од 1. јануара 1970. године у бившој Југославији, а потом и у Србији, почиње примена система који омогућава обавезно пензијско осигурање за све запослене. Овај датум је постављен као референтна тачка јер је од тада почео систематски обрачун уплаћених доприноса за пензијско осигурање, који је постао основа за израчунавање висине пензије.

Након што се израчунају лични коефицијенти, они се помноже са укупно оствареном пензијском стажом и општим бодом, који представља фиксни износ и усклађује се са пензијом.

Проверите да ли су вам уплаћени сви доприноси

Да бисте проверили да ли су сви ваши доприноси за пензијско и инвалидско осигурање уплаћени, можете користити неколико опција:

Онлине увид у стање пензијског стажа и доприноса – На сајту Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање (РФЗО), осигураници могу проверити свој пензијски стаж и уплаћене доприносе. Потребно је пријавити се користећи свој матични број и шифру, коју можете добити путем шалтера у најближој филијали РФЗО.
Обратите се филијали РФЗО – Ако немате приступ интернету или имате проблема са електронском услугом, можете се директно обратити најближој филијали Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање. Они ће вам пружити увид у ваше уплате доприноса и пензијски стаж.
Провера на темељу платних листи – Осим службених евиденција, уплатама доприноса може се пратити и преко ваших платних листи. Свака уплата коју је послодавац извршио у име запосленог за пензијско осигурање треба бити јасно означена на платној листи. Ако уочите грешке или пропусте, можете се обратити послодавцу или директно РФЗО-у.
Жене имају повољније услове. Наиме, њихов стаж се увећава у одређеном проценту, чиме се висина њихове пензије може повећати у односу на мушке осигуранике. Такође, максимални пензијски стаж за обрачун пензије износи 45 година.

Превремена пензија – за све који одлуче да у пензију оду пре времена, износ пензије биће умањен за 0,34% за сваки месец ранијег одласка, при чему је максимално умањење 20,4%. Овај корак је важан за све који разматрају опцију превремене пензије.

Инвалидска пензија се обрачунава на исти начин као и старосна, али се приликом обрачуна уважава и додатни стаж, зависно од године живота и пола осигураника. Ако је инвалидност настала услед повреде на раду или професионалне болести, користи се пуних 40 година пензијског стажа.

Породична пензија зависи од пензије умрлог осигураника и одређује се у процентима. За једног члана породице износи 70%, за двоје чланова 80%, за три члана 90%, а за четири и више чланова 100%.

На крају, ако пензија осигураника буде мања од законом утврђеног минимума, исплаћује се најнижи износ пензије, који зависи од категорије осигураника и његовог пензијског стажа. Такође, корисници који примају иностране пензије могу остварити право на разлику до најниже пензије, уколико збир свих пензија буде мањи од овог минимума.

Релевантни закони и прописи

  • Закон о пензијском и инвалидском осигурању (Службени гласник РС, бр. 34/03, 65/04, 84/04, 85/05, 101/05, 63/06, 5/09, 12/09, 5/10, 101/10, 32/13, 93/14, 102/14, 113/15, 40/16, 113/17, 40/18, 41/19, 93/19, 113/19, 17/20) – Овај закон је основни пропис који регулише права из пензијског и инвалидског осигурања у Србији, укључујући права на старосне, инвалидске и породичне пензије.
  • Закон о износу најниже пензије – Овај закон утврђује минимум пензије који корисници могу примити, као и правила за исплату најниже пензије, која зависи од категорије осигураника и његовог пензијског стажа.
  • Закон о раду (Службени гласник РС, бр. 24/05, 61/05, 54/09, 32/13, 75/14, 13/15, 113/17, 41/18, 113/19, 3/20) – Овај закон регулише услове запошљавања и рада, укључујући обавезе у погледу уплате доприноса за пензијско и инвалидско осигурање.
  • Закон о изменама и допунама Закона о пензијама и инвалидском осигурању (Службени гласник РС, бр. 113/14, 44/15, 113/17) – Овај закон предвиђа измене и допуне у вези са обрачуном и исплатом пензија, укључујући увођење нових метода за израчунавање висине пензије, као што је увођење личног коефицијента и бодова.

Ако сте забринути због висине своје будуће пензије, сада знате како да израчунате свој лични коефицијент, шта све утиче на износ пензије и како да се припремите за мирну старост, у складу са законодавством Републике Србије.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept