четвртак, јул 3, 2025
Početna » ЗВОНО ПРЕД МАЛУ МАТУРУ: ПОНЕТИ ЂАЧКУ КЊИЖИЦУ, ПРИБОР И – МАЛО ХРАБРОСТИ Прелиминарни резултати 27. јуна, скенирани тестови на увид и родитељима

ЗВОНО ПРЕД МАЛУ МАТУРУ: ПОНЕТИ ЂАЧКУ КЊИЖИЦУ, ПРИБОР И – МАЛО ХРАБРОСТИ Прелиминарни резултати 27. јуна, скенирани тестови на увид и родитељима

Државни секретар у Министарству просвете Борко Петровић изјавио је данас да је све спремно за малу матуру коју ће почетком идуће седмице полагати 66.500 ученика основних школа.

Мала матура одржаће се 23, 24. и 25. јуна, а полагање почиње у 9 часова и траје два сата.

Првог дана полагаће се тест из матерњег језика, другог се полаже тест из математике, а трећег изборни предмет, а ученици су могли да бирају између биологије, географије, историје, физике и хемије.

 

Петровић је за Танјуг рекао да ће тестови из матерњег језика и из математике носити по 15 бодова, а изборни предмет 12 бодова.

Он је подсетио да се за део бодова који ђаци носе из школе бодује успех из шестог, седмог и осмог разреда, прецизирајући да, уколико је ученик био одличан са свим петицама, има укупно 60 бодова.

Међу ученицима који полажу малу матуру има и 2.000 оних који раде по програму за функционално образовање одраслих.

Он је нагласио да у средњим школама широм Србије има више од 73.000 места за која могу конкурисати ученици који положе матурски испит. Serbian language courses

Петровић је навео да ће прелиминарни резултати бити познати 27. јуна ујутру.

„Родитељи могу онлајн да виде скениране тестове своје деце, да би могли да евентуално погледају да ли има неког основа за жалбу. Онда имамо тог дана (27. јуна) првостепене комисије, а следећег дана, 28. Јуна, биће жалбе другостепеним комисијама. И већ 30. јуна ми имамо комплетно затворену ранг-листу са свим бодовима свих ученика који су изашли на завршне испите”, навео је Петровић.

Према његовим речима, на дан полагања потребно је да ученици који полажу имају књижицу са овереном фотографијом и печатираном, како не би било проблема при идентификацији.

Петровић је посаветовао ученике да се на дан полагања испита пробуде на време, да нешто доручкују и да дођу у школу на време.

„Да у 8 сати будете у школском дворишту или тамо где ће вас прозвати. Понесите обавезно књижицу, а многи остављају књижице за сваки случај код разредног како је не би изгубили тог дана”, навео је Петровић.

Према његовим речима, ученици треба да испоштују ону процедуру коју су прошли на пробном завршном испиту.

„Не морају да журе, после 45 минута они могу да изађу, али мој савет је да ипак остану до краја и да одраде све максимално што могу, да се врате што више пута. Могу да понесу оно што им је потребно од прибора, а то су гумица, обична оловка, коју могу да користе у оном делу теста где ће радити док се премишљују, а кад буду сигурни, онда користе хемијску оловку. И опет, нека понесу две, ако их једна изда, да имају једну за резерву”, рекао је Петровић.

Ученицима је саветовао да сва питања пажљиво погледају, да ништа не прескачу, да се фокусирају на питања, како су формулисана и да не журе.

На питање како ће тестови бити прегледани и ко ће их прегледати, Петровић је рекао да се они носе у скенинг центре, којих укупно има око 33.

„Имамо јако добар софтвер који скенира тестове у оном делу који се односи на затворени део теста, који се заокружује, док ће она отворена питања оцењивати наши оцењивачи, којих има око 2.000, а који ће такође радити то на даљину, значи добиће скениране тестове на својим рачунарима”, објаснио је Петровић.

Навео је да ће свако питање да прегледа бар два прегледача, а уколико дође до неког сукоба мишљења у вези са бодовањем, онда се консултује и трећи прегледач.

„Мислило се на све, да не дође до грешке”, напоменуо је Петровић.

Он је нагласио и да родитељи и ученици који полажу завршни тест о свему могу да се информишу на Вајбер групи, као и порталу Моја средња школа, али и на сајту Министарства просвете.

„Ми смо ту, за све што треба могу да нас позову, питају, а ту су и директори школа, начелници школских управа. Сви радимо на транспарентности да све информације буду доступне на време”, навео је Петровић.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept