Puter od kikirikija, viski, sok od pomorandže – potrošači u Nemačkoj uskoro će plaćati više za neke američke proizvode u supermarketima. Razlog su dodatne carine Evropske unije, kao odgovor na američke.
Očekuje se da će veći troškovi delimično pogoditi kupce, izjavio je predsednik Udruženja spoljne trgovine BGA Dirk Jandura.
Marže u supermarketima su toliko niske da preduzeća to ne mogu da apsorbuju, dodao je Jandura.
Kao odgovor na američke carine na uvoz čelika i aluminijuma, koje su stupile na snagu, EU je najavila kontramere.
Tako će od aprila u prvom koraku ponovo biti uvedene dodatne carine na uvoz burbona, farmerki, motocikala, čamaca, soka od pomorandže, putera od kikirikija, soje i brojnih drugih američkih proizvoda.
Visina carina varira u zavisnosti od proizvoda. Na motocikle Harli-Dejvidson dodatni nameti iznosiće oko 50 odsto, na konzole za video-igre 10 odsto, a na druge proizvode 25 odsto.
Carine delimično utiču na maloprodajne cene, rekao je predsednik Saveznog udruženja nemačke prehrambene trgovine (BVLH) Bjern From (Björn Fromm).
„To je pogubno u trenutnoj situaciji. Trgovina i potrošači imaju koristi od slobodnog protoka robe. U trgovinskim ratovima na kraju uvek svi gube“, istakao je From.
Već tokom prvog mandata američkog predsednika Donalda Trampa (Trump), EU je odgovorila kontramerama na američke carine.
Tada je, između ostalog, i burbon bio pogođen merama. Nakon toga, cena ovih proizvoda u Evropi značajno je porasla.
Izvoz viskija u EU je između 2018. i 2021. opao za petinu, prema izvorima iz trgovinskih krugova. EU je najveće izvozno tržište za američki viski.
Na tržištu džinsa u Nemačkoj, proizvodi koji direktno dolaze iz SAD nemaju veliku ulogu, rekla je portparolka jednog trgovačkog udruženja.
Najvažnije zemlje proizvođači su Kina, Bangladeš i Turska.
Dodatne carine EU treba da stupe na snagu sredinom aprila, nakon konsultacija sa državama članicama.
Carine mogu da obuhvate i poljoprivredne proizvode iz SAD, poput živinskog i goveđeg mesa, nekih morskih plodova, orašastih plodova, jaja, mlečnih proizvoda, šećera i povrća.