Početna » “ЦРНИ ПЕТАК” КАО СВАКО ВИКЕНД СНИЖЕЊЕ: Дан попуста стиже 29. новембра, код неких трговаца траје читав месец

„ЦРНИ ПЕТАК“ КАО СВАКО ВИКЕНД СНИЖЕЊЕ: Дан попуста стиже 29. новембра, код неких трговаца траје читав месец

ЦРНИ петак (Black friday), који се рекламира као време највећих снижења, званично ове године стиже 29. новембра, али трговци су већ кренули да најављују попусте на одећу, обућу и технику од 20 до 50 одсто, па до чак 70 процената. Поједини произвођачи беле технике и трговци електричним и електронским уређајима за домаћинство прогласили су црни новембар и нуде снижења читавог месеца. Потрошачи треба да буду опрезни, јер су током свих попуста актуелни маркетиншки мамци за купце.

Мада, овај апел никада није уродио плодом. Иако свесни свих трикова продаваца, потрошачи не одустају од планиране куповине и шопинг грозница креће у петак и наставља се током викенда. Тако да гужве треба очекивати и овог пута.



Углавном је „црни петак“ као сваки петак, јер нема разлике у тим снижењима у односу на уобичајене викенд акције током године. У Националној организацији потрошача Србије (НОПС) упозоравају грађане да воде рачуна да их не заварају оглашени проценти снижења. Како указују, код нас попусти никада нису тако велика као у западним земљама и углавном су само привидни. Честа је појава да трговци намерно подижу цене одређени кратак период раније, а онда огласе снижење. Тиме су, заправо, задржали старе цене. Ово је прекршај и непоштена пословна пракса и ако грађани то уоче, могу да пријаве тржишној инспекцији.

Трговци обично огласе да је попуст на сву робу, од, на пример, 30 одсто. Међутим, на снижењу буде тек неколико производа, а остали имају редовне цене. Како објашњава Марко Драгић из НОПС, потрошачи треба да знају да најмање једна петина производа мора да буде обухваћена највећим процентом оглашеног попуста.

– То значи да уколико је најављено снижење од 30 одсто, онда у продавници једна петина артикала мора да буде толико јефтинија – прецизира Драгић. – Ако је понуђена роба у занемарљивој количини или са циљем да се купац наведе да пазари друге врсте производа, онда је то прекршај. Често се дешава и да нема артикала за које је оглашен попуст.

Потрошачи су уочили и да трговци на излогу напишу да је попуст „до 50 одсто“, а при том је потребна лупа да би се уочило „до“.

– То је веома вешт маркетиншки трик, јер то значи да попуст може да буде и само један проценат – објашњава Драгић. – Ово је само начин да се купац наведе да дође у продавницу, а када уђе може да види да су снижења знатно мања, симболична.

Купци треба да обрате пажњу да не буду насамарени, посебно када је техника у питању, јер се дешава да „бомбастично“ најављени попуст одређеног модела производа код једног трговца заправо буде његова редовна цена код другог продавца. Зато је савет потрошачима да обавезно упоређују понуду.

 



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept