Početna » Да ли ће акција “Најбоља цена” важити и у апотекама? Неће моћи да се купе сви производи, чека се још једна потврда

Да ли ће акција „Најбоља цена“ важити и у апотекама? Неће моћи да се купе сви производи, чека се још једна потврда

Досадашња истраживања показују да просечно домаћинство у Србији, које броји три члана, месечно на лекове потроши до 2.500 динара

У акцију „Најбоља цена“, која је стартовала јуче, како је најавио председник Владе Милош Вучевић, могли би да буду укључене и апотеке.

Уколико Министарство здравља потврди овај план широм Србије бројни медикаменти могли би да буду доступни по значајно повољнијим ценама.



Досадашња истраживања показују да просечно домаћинство у Србији, које броји три члана, месечно на лекове потроши до 2.500 динара. Међутим, како за „Новости“ кажу читаоци, трошкови које хронично оболели дају за терапију прилично оптерећују породични буџет.

Брачни пар Милорад (84) и Олга (90) из Лесковца кажу да већину лекова добијају на рецепт, али и поред тога оставе значајну суму новца у апотеци.

– Супруга ми прима минималну пензију, а моја је нешто виша од 50.000 динара – каже нам Милорад. – Од тог износа сваки месец у апотеци потрошимо десет хиљада за лекове које нам лекари препоручују, али за које не пишу рецепт. Углавном су то суплементи и разне масти за болове и реуму.

Да је за кућни буџет одлазак у апотеку значајно оптерећење сведочи нам и Драгана М. (51) из Београда која је астматичар и пати од хроничног синузитиса и ринитиса.

– И поред тога што неке лекове уз партиципацију узимам на рецепт, месечно на њих потрошим око 13.000 динара – каже нам ова Београђанка. – За лек у пумпици који ми је основна терапија морам да издвојим сваки месец 2.500 динара, а највише новца ми оде на помоћну терапију која ми је неопходна као што су физиолошки раствори, антихистаминици и препарати на бази кортикостероида.

Скупљи од лекова

Бројни витамини и минерали, као и бројна друга медицинска средства, попут раствора, крема и масти, која могу да се купе без рецепта по правилу имају значајно вишу цену него лекови, јер њихову вредност диктира тржиште. Зато су и стручњаци и пацијенти сагласни да би додатни попуст за њихову набавку био значајна уштеда.

Професор др Слободан Јанковић, фармаколог Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу каже за „Новости“ да је битно да се разликује шта је лек, шта је суплемент, односно помоћно лековито или медицинско средство.

– Када је реч о правим лековима, односно оним који су регистровани код Агенције за лекове и медицинска средства Србије, они имају максималну цену коју утврђује Влада и Републички фонд за здравствено осигурање. Дакле, то су већ минималне могуће цене, и ту не видим да постоји могућност да би могле да буду ниже. Међутим, оно што може да се снизи су суплементи или додаци исхрани. Ови производи личе на лекове, исто су паковани, али у суштини немају тај ефекат. Ту цене нису регулисане и ту договор са произвођачима може да уроди снижавањем цене.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept