Куповина стана у изградњи доноси предности попут ниже цене и могућности прилагођавања, али и ризике као што су неизвесност у вези са завршетком радова. Да бисте смањили ризике, проверите инвеститора, катастарску парцелу и релевантну документацију.
Са растом грађевинских активности расте и потражња за становима у изградњи. Куповина стана у изградњи има низ предности, али са собом носи и одређене ризике, јер се купује будући стан, односно непокретност чија градња још није почела или је у поступку изградње.
Оно што купце опредељује за куповину стана у изградњи у односу на староградњу јесте нешто нижа цена квадрата која зависи од степена изграђености објекта.У почетним фазама цена је по правилу најнижа, а како расте степен изграђености објекта расте и цена станова у изградњи. Битан мотив је и право на повраћај ПДВ-а за купце првог стана. Додатне предности су свакако и могућност уговарања плаћања купопродајне цене на рате према динамици градње и могућност модификације радова према личним потребама и естетским стандардима купца.
Са друге стране, ризик се огледа у неизвестости да ли објекат заиста бити изграђен и да ли ће то бити учињено у уговореним роковима.Тек по завршетку објекта и техничког прегледа, након добијене употребне дозволе, инвеститор подноси захтев за укњижбу објекта са свим његовим посебним деловима (становима), након чега се купац може укњижити као власник стана који је купио.
Како би се ризици који прате куповину стана у изградњи свели на минимум, препорука је да се консултују стручна лица, изврши провера инвеститора и изврши увид у постојећу документацију.
Погледајте новоградњу у Србији овде
Провера инвеститора
Инвеститор је у највећем броју случајева привредно друштво, те су одређени подаци брзо и лако доступни. Тако се на сајту Агенције за привредне регистре може проверити када је конкретно привредно друштво основано, за обављање које делатности је друштво регистровано, ко је законски заступник друштва са којим се закључују предуговор и уговор о купопродаји непокретности, као и остали подаци. На истом сајту су доступни финанскијски извештаји инвеститора.
На сајту Народне банке Србије се могу проверити пословни рачуни привредног друштва, односно добити подаци да ли су рачуни инвеститора били у блокади, у ком периоду и за који износ, што су значајне информације везане за пословање инвеститора.
Препорука је и распитати се о претходним пројектима инвеститора и искуствима ранијих купаца – да ли су испоштовани роковима, да ли су коришћени материјални уговореног квалитета и сл.
Све наведене информације треба да пруже конкретнију слику о томе да ли се ради о инвеститору чије је пословање успешно и стабилно.
Провера катастарске парцеле
Следећи корак је извршити провери катастарске парцеле на којој се гради објекат, што се може учинити на сајту Републичког геодетског завода. Неопходно је утврдити да ли је инвеститор уписан као носилацодговарајућег права на конкретном земљишту. Уколико је, пак, треће лице уписано као носилац права на земљишту, инвеститор са тим лицем мора имати закључен уговор о суинвестирању, те је потребно извршити увид у тај уговор.
Провера документације
У погледу документације која се односи на будући објекат, битно је да се изврши увид у решења о издавању одобрења за изградњу предметног објекта (грађевинску дозволу), чији су саставни делови идејни пројекат и локацијска дозвола. Пре почетка грађења, инвеститор је дужан да изврши пријаву радова и уплату накнаде за уређење градског грађевинског земљишта.
Закључак
Имајући у виду све наведено, процена ризика куповине непокретности у фази изградње захтева активан приступ купца који треба да провери све релевантне околности приликом доношења одлуке. У фази закључења уговора о купопродаји непокретности у изградњи, ризик се додатно ублажава јасним дефинисањем обавеза, рокова и санкција за њихово непоштовање.