У Србији, пензионери који су остварили право на пуну старосну пензију могу наставити радни однос, али под одређеним условима. Према Закону о раду, радни однос аутоматски престаје када запослени напуни 65 година и има најмање 15 година стажа, осим ако се са послодавцем не договори другачије.
То значи да пензионер може остати на истој позицији, али уз сагласност послодавца и спровођење специфичних процедура које укључују прилагођавање осигуравајућих обавеза. Ако пензионер настави да ради, примаће плату од послодавца, док ће му пензију исплаћивати Фонд ПИО.
Послодавац је обавезан да настави са уплаћивањем доприноса за пензијско и инвалидско осигурање као да је запослени у радном односу, по стандардним стопама. Ове уплате се касније могу урачунати у обрачун пензије, што пензионеру може омогућити повећање пензије у будућности.
Процедура
Када пензионер одлучи да настави да ради након стицања права на пензију, потребно је да прво раскине радни однос и одјави се са осигурања пре подношења захтева за пензију. После прекида, може се поново пријавити на осигурање и наставити са радом без ограничења у погледу исплате пензије. Овај поступак омогућава корисницима старосне и превремене старосне пензије да примају и плату и пензију.
Накнадно утврђивање износа пензије
Једна од погодности за пензионере који наставе да раде је могућност да, након годину дана од поновног запослења, поднесу захтев за накнадно повећање износа пензије.
На основу додатних уплата доприноса, Фонд ПИО може повећати износ пензије, чиме пензионер може остварити повољнији финансијски статус након додатног периода рада – објашњавају из ПИО Фонда.
Обавезе послодаваца
Послодавац који запосли пензионера дужан је да редовно уплаћује законом предвиђене доприносе, укључујући доприносе за здравствено осигурање. Иако Фонд ПИО врши уплату доприноса на пензију, послодавац мора обезбедити уплате за здравствено осигурање запослених пензионера, у складу са Законом о здравственом осигурању.
Пензионери са два примања
Иако тачан број пензионера који уз пензију примају и плату није прецизно утврђен, према подацима о захтевима за поновни обрачун пензије на основу накнадног стажа, верује се да их има преко 30.000, док незванични број може бити још већи, наводе из ПИО Фонда.