Сви који су због болести принуђени да отворе боловање од марта наредне године више неће морати да, у тренутку кад им је лоше, брину о томе како да послодавцу доставе дознаке, већ ће се потврда о привременој спречености за рад достављати од стране лекара и здравствене установе електронским путем, а исто тако ће се и закључивати боловање!
– Сврха система електронског боловања је да повеже све институције које су важне за пацијента и сам систем отварања боловања, а то су послодавци, здравствена установа, односно лекари и РФЗО. Сврха система је да се олакша грађанима, који више неће морати да болесни доносе дознаке послодавцу, већ ће послодавац директно имати увид у те информације од стране здравствене установе – каже за Курир Емилија Ничић из НАЛЕД, додајући:
– Кад лекар закључи да је потребно боловање и то унесе у систем, информација о томе иде директно послодавцу, без потребе да га пацијент у папирном или било ком другом облику додатно обавештава.
Лекари ће, објашњава, навести предвиђено трајање боловања и у неким случајевима ће бити потребан контролни преглед, а кад не треба – систем ће сам генерисати дознаке и слати их послодавцу.
– Битно је нагласити да послодавац неће имати увид у медицинску документацију пацијента, већ само информације о томе кад је боловање отворено и колико би требало да траје.
Никола Радоман, саветник за дигитализацију у Министарству здравља, каже за Курир да би пилот тестирање е-боловања требало да почне почетком првог квартала 2025. године.
– Пацијент не одлази у установу само по дознаке, већ кад је заиста потребно да се ради контролни преглед ради оцене здравственог стања и одлуке да ли је боловање потребно продужити или закључити. Послодавцу ће такође бити доступне информације и потребна документација о боловању. Случај боловања се дигиталним путем, ако је потребно, шаље на лекарску комисију с пратећом документацијом. Уколико постоји комплетирана документација у електронском облику, пацијент не мора да носи папирну са собом, а и у већини случајева не мора физички да одлази на лекарску комисију, осим када комисија или специфичност одлуке комисије то захтевају.
– Људи који су болесни више неће морати да размишљају о дознакама. Има и пацијената који нису упознати с прописима, па се дешава да закасне с доношењем дознака, а прописи кажу да онај ко доказ о боловању не достави у року од три дана може аутоматски добити отказ – објашњава он и додаје да ће на овај начин бити и боља контрола боловања.
Запослени сада понекад касне с дознакама, па то компликује све
Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца Србије, каже за Курир да ће нови систем е-боловања олакшати послодавцима, али пре свега запосленима.
– Добро је да послодавац одмах добије потврду о боловању. Некада запослени то не доставе на време, па се компликују ситуација и процедура. Али још више је у корист запосленог, који више неће имати тај проблем достављања дознака, што је дужан по закону, већ ће то бити рађено аутоматски.
Посебно је добро, каже он, што ће умрежавањем картона лекари одмах имати увид у комплетно здравствено стање пацијента.
– Неће морати да доносе претходне извештаје лекара и документацију од чега је све боловао и коју терапију узима. Пацијенти некад и не знају све то. Нису сигурни које лекове пију и коју терапију узимају. Систем је изузетно важан и код ургентних стања. Ако, на пример, пацијент падне на улици и има само личну карту, лекар може одмах да види од чега је боловао и целокупно његово стање. На тај начин се скраћује дијагностика, а и смањује могућност евентуалних грешака – објашњава Божић.
Деца се често разбољевају, а док су родитељи у бризи за њих, морају да размишљају и како да доставе дознаке о боловању, а након тога, када дете оздрави, да чекају ред за закључење боловања.
Педијатар др Саша Милићевић каже за Курир да ће њима систем е-боловања доста значити.
Предности за пацијента
– Не мора болестан да брине како ће доставити дознаке послодавцу
– Не одлази у здравствену установу да би закључио боловање ако није потребна контрола
– Послодавцу се аутоматски доставља потребна документација о боловању
– Случај боловања се дигиталним путем, ако је потребно, шаље на лекарску комисију с пратећом документацијом
Предности за здравствени систем
– Отвара се јединствена централна евиденција привремених спречености за рад са увидом у историјат и детаље боловања осигураника
– Једноставно вођење боловања од стране лекара
– Мање административних послова за лекара, а више времена да се посвети лечењу пацијента
– Поред тога што брину за децу кад се разболе, родитеље ухвати мука од папирологије и чувених дознака. Овај систем ће то поједноставити, а олакшаће и лекарима, јер ће имати мање посла око те папирологије.
Радоман: Алгоритми предвиђају дужину боловањаНикола Радоман, саветник за дигитализацију у Министарству здравља каже за Курир да ће измене подразумевати јединствену централну евиденцију привремене спречености за рад, што значи формирање регистра свих боловања за пацијенте и увид у њихов историјат за пацијента:
– Овим се спречавају бројне злоупотребе с боловањем или пак ненамерно кршење правила боловања од стране лекара услед нерасполагања информацијама о претходним боловањима пацијента
– Лекар ће преко свог информационог система имати доступне све опције вођења привремене спречености за рад за осигураника – опције за отварање, измену, продужење, закључење, отказивање боловања, те слање на лекарску комисију
– Приликом вођења боловања у систем су имплементирани одговарајући алгоритми који дају препоруке лекару о дужини трајања боловања на основу дијагнозе
Никола Радоман, саветник за дигитализацију
Спречавање злоупотреба с боловањем, алгоритми предвиђају дужину
Никола Радоман, саветник за дигитализацију у Министарству здравља каже за Курир да ће измене подразумевати јединствену централну евиденцију привремене спречености за рад, што значи формирање регистра свих боловања за пацијенте и увид у њихов историјат за пацијента:
– Овим се спречавају бројне злоупотребе с боловањем или пак ненамерно кршење правила боловања од стране лекара услед нерасполагања информацијама о претходним боловањима пацијента
– Лекар ће преко свог информационог система имати доступне све опције вођења привремене спречености за рад за осигураника – опције за отварање, измену, продужење, закључење, отказивање боловања, те слање на лекарску комисију
– Приликом вођења боловања у систем су имплементирани одговарајући алгоритми који дају препоруке лекару о дужини трајања боловања на основу дијагнозе
курир.рс