Да ли је унет немир међу несавесне медицинаре, када се отпочело са хапшењем лекара због примања мита за операције, издавање лажних потврда и обављања недозвољенених абортуса?
На ову тему за Курир телевизију говорили су професор доктор Веселин Драшковић испред стратешког центра за виталност нације, професор доктор Снежана Башић, кардиолог и специјалиста интерне медицине, као и доктор Борислав Антонијевић, гинеколог.
– Корупција не може да се посматра као појединачна појава, ни да јој се одређује ниво. Не постоји мала корупција, корупција је корупција. Флаша пића и кафа није корупција. Корупција је када се тражи одређена количина пара за вршење неке услуге у државном сектору, бар ја то тако видим – каже Антонијевић.
Он додаје да је свуда у свету присутна ова традиција, па у Јапану постоји и дан чашћавања лекара:
– Одредили су један дан у месецу где се окупе сви лекари, а онда задовољни пацијенти могу донети поклоне док незадовољни могу уложити примедбе. Ако је неко условљен да би добио адекватну услугу или операцију, то је тешко кривично дело, посебно уколико се ради о државној установи, а приватна установа има свој ценовник и начин рада.
Антонијевић говорећи о обављању недозвољених абортуса, односно оних у одмаклој трудноћи, каже да се абортус може завршити фатално уколико је извршен ван прописа:
– Ми имамо легалан пут за прекид трудноће после 10. недеље у случају постојања аномалије и слично, што се одређује комисијски. Није проблем ни у државној установи пркеинути трудноћу која је преко 10 недеља. Та особа ризикује живот пацијента, зна се процедура по којој се оваква трудноћа прекида. То је сегмент где морал и етика нестају, неко је спреман да све уради за новац, а ризикује нечији живот.
Башић каже да, по њој, нема разлике између лекара који специфично тражи паре и лекара који их прими када су му понуђене:
– Мени чак овај који тражи паре делује поштеније него овај који их прими, а наводно их не тражи. Зашто их онда прима? Ако је поклон, пиће, цвеће, бомбоњера, у реду, али новац не. Дубоко смо морално посрнули и то се лако види у здравству јер се скоро па подразумева да “не можеш да идеш код доктора празних руку”.
Она каже да неко ко ради у државном сектору зна да има плату за то што ради, треба да ради одређено радно време и има дежурства, па по томе државни сектор не може да буде одскочна даска и лака ситуација у којој се пацијент усмерава на приватну праксу.
– Лекари зато не напуштају ту државну службу по којој пљују. Тамо не раде много, али сасвим довољно да преусмере пацијенте на приватни сектор. Све озбиљне интервенције неће урадити на приватној пракси, већ на државној јер тамо имају цео тим анестезиолога, тим лекара и сестара, а цео систем фунцкионише као колективна одговорност. Тешко је да будете једини одговорни, већ се све третира као тим – каже Башић.
Башић наводи и да корупција једино и може да се догоди у државном сектору, а каже да су одговорни и они који дају новац, а не само они који га узимају:
– Уколико дате новац, то значи да сте ви предочили чак и пренего вам је неко тражио новац. Постоји невиђени, наслућени ценовник. Свако зна да царски рез кошта 600 евра и свако узме и стави у коверту, па да доктору. Све је то проблематично. Људи су у ситуацији да неће бити примљени и неће их породити баш тај лекар, а ко ће урадити тај царски рез је јако битно за пацијента. Кривица је подједнака, не мислим да је то урушило српско здравство – каже она.
Башић тврди да су листе чекања управо и створене ради корупције, па каже и да је проблем уопште то што је лекар у позицији да добије коверту.
– То су лоши морални критеријуми. У једном тренутку ћете наићи на одличне докторе, одличну службу и висок ниво емпатије, а већ на следећим вратима вас чека кататстрофа, без емпатије, лекари који су ноншалантни и неће да приме умирућег пацијента. То зависи од појединаца, а они који организују морају да буду одговорни и одговарају, а тиме мислим на начелнике клинике.
Драшковић је дао следећи коментар:
– Ми смо дубоко заражено и болесно друштво, наопако постављамо ствари. Корупција је процес а хапшење догађај. Ми смо у процесу стварали услове за хапшење, а од хапшења правили публику. Ако болујемо од дубоко заражених болести које се одражавају на социјалном програму, можда је паметно да заћутимо. Доброг лекара никада не можете да платите онолико колико он вреди, али можете да га поштујете.
еспресо/Курир