петак, септембар 13, 2024
Početna » Како се крећу плате на крузерима? Минималац од 1.500 евра, а плате иду и до 5.000 евра, ево ко је најплаћенији

Како се крећу плате на крузерима? Минималац од 1.500 евра, а плате иду и до 5.000 евра, ево ко је најплаћенији

Плате се крећу од 1.500 евра, а а за нека занимања иду и до 5.000 евра.

Посао на крузеру је у последње време врло пожељан за многе. Највећи разлог за то су добре плате. Траже се различите позиције од кувара, конобара, фитнес тренера, ИТ стручњака… Оно што се подразумева на којој год позицији да радите, јесте да знате један страни језик.



Плате се крећу од 1.500 евра, а а за нека занимања иду и до 5.000 евра. На пример пица мајстори могу да зараде од 1.000 евра до преко 2.000 евра, месечна плата конобара износи преко 3.000 евра.

Најтраженије и најплаћеније занимање тренутно на крузерима су ИТ стручњаци, њихова зара иде до 5.000 евра месечно. Ово нас и не чуди толико, с обзиром да је ово занимање које днас тражено свуда у свету.

Оно што је мана оваквог посла је то што радници који зарађују плату на крузерима у нашој земљи имају статус гори него фриленсери. Највећи проблем представља висина пореза, која износи око 50 одсто њихове зараде.

Последњих година, фриленсери су били на мети за не плаћање порезних обавеза, што је отворило и питање да ли уредно измирују обавезе и поморци. Док у околним земљама Бугарској, Румунији, Хрватској и Црној Гори поморци плаћају минималне до 15% порезе и доприносе у Србији Закон ове раднике не препознаје. Они се воде као незапослени са примањима и то доводи до наплате пореза од 45-55% са доприносима.

Српски поморац држави дужан пола плате

Колико људи ради тачно на прекоокеанским бродовима не зна се са сигурношћу. Раније су људи ишли много више, јер су зараде биле веома високе, међутим, последњих година се то променило. многи радници тврде да са дуплом сменом и без слободног дана, колико раде на крузеру, могу и код куће исти износ да зараде.

На основу група које постоје и броју њених чланова, може се рећи да на прекоокеанским бродовима ради око 20.000 наших радника.

Да је ситуација у пракси тотално неправедна када се пореде наши држављани и држављани земаља ЕУ најбоље говори пример. На плату од 3.000 евра месечно, у Хрватској се легално плаћа 200 евра за доприносе, уз то иде здравствено и пензијско и радник је ослобођен пореза у случају отказа и у случају болести. Са друге стране, српски поморац на плату у истом износу држави треба да издвоји половину, односно 1.500 држави, и то као „незапослено лице које приходује из иностранства“.
Еспресо



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept