уторак, децембар 3, 2024
Početna » Колико кошта развод брака?

Колико кошта развод брака?

Развод брака, осим емотивне стране, често доноси и финансијске изазове и процедуралне компликације, а ситуација у Србији није изузетак. Свакоме ко разматра овај корак, поставља се питање – како, колико дуго и колико ће коштати?

У Србији, покретање поступка развода брака може бити дуг и финансијски захтеван процес. Два су начина за то: споразумни развод или тужба.



Споразумни развод омогућава бржи и јефтинији процес када постоји сагласност оба супружника око разлаза, поделе имовине и старатељства над децом.

Бракоразводна парница се покреће када један од супружника не пристаје на развод или постоји неслагање око питања деце или имовине. Овај процес подразумева више трошкова, укључујући адвокатске хонораре и судске таксе.

Развод брака може бити емотивно и финансијски изазован процес, а поред емотивног бола, парови суочавају и са разним трошковима који се односе на судски поступак. Ови трошкови обухватају судске таксе и адвокатске накнаде, које се разликују у зависности од конкретних околности случаја.

Судска такса за развод брака

Уколико се брак разводи тужбом, супружници су обавезни да плате судске таксе. Судска такса за подношење тужбе за развод брака износи 2.660 РСД, док се иста такса плаћа и приликом доношења пресуде на развод брака, такође у износу од 2.660 РСД. Ове таксе се плаћају директно суду, а износ може варирати у зависности од специфичности случаја.

Адвокатске накнаде у поступку развода брака

Поред судских такси, супружници који се разводе морају узети у обзир и трошкове адвоката. Новчана накнада коју адвокат може потраживати за развод у судском процесу одређена је адвокатском тарифом. Ова тарифа прописује фиксне износе за одређене услуге, али у пракси накнаде могу бити и веће или мање, зависно од сложености случаја и договора са клијентима.

Цене према адвокатској тарифи

Писање понесака: За писање понесака у судском поступку развода брака, адвокат може наплатити 24.750 РСД.
Присуство на рочишту: Накнада за присуство адвоката на рочишту у поступку развода брака износи 29.250 РСД.
Отказано рочиште: Ако је рочиште отказано или није одржано из било ког разлога, адвокат ће наплатити 16.875 РСД.
Подношење жалбе: Уколико странка одлучи да поднесе жалбу на пресуду, накнада за адвоката у овом случају износи 49.500 РСД.
Ови износи представљају стандардне накнаде према адвокатској тарифама, али важно је напоменути да се тачан износ може прилагодити у зависности од специфичних околности сваког случаја.

Ослобођење од плаћања судских такси

Иако су судске таксе обавезне за већину грађана, постоје изузеци који се односе на одређене групе лица. Према Закону о судским таксама, од плаћања судских такси за развод брака ослобођени су:

Република Србија, државни органи, аутономне покрајине и јединице локалне самоуправе.
Издржавана лица, у случајевима када је у питању поступак везан за законско издржавање.
Лица која захтевају исплату минималне зараде.
Супружници који у корист Републике Србије или социјално-хуманитарних, научних или културних организација поклањају своју имовину или се одричу права својине на непокретностима.
Такође, такса за поднеске и друге радње у поступку развода брака неће се плаћати ни у случају када странке поклањају своју имовину или се одричу права својине у корист наведених организација.

Додатно, уз тужбу се морају приложити разни документи – изводи из матичне књиге венчаних и рођених за децу, потврде послодавца о примањима, уверење надлежне службе за незапослене итд.

Иако је стопа развода у Србији међу нижим у Европи, подаци Републичког завода за статистику показују трендове. Током 2022. године, закључено је 32.821 бракова, док је разведено 9.813 бракова. Разведени бракови с децом чине 52,5% од укупног броја развода.

Након развода, просечна старост мужа износи 45,1 годину, а жене 41,5 година. Већина разведених бракова (67,9%) додељује старатељство над децом мајкама.

Иако постоји отежавајући фактор процедура и трошкова, многи парови, упркос формалном статусу брака, живе растављено, што је део ширег друштвеног феномена. Све ово указује на комплексност развода брака у Србији, комбинујући и правне, финансијске и емотивне изазове.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept