недеља, септембар 8, 2024
Početna » Коме припада имовина ако нема ниједног наследника! Ово је детаљна процедура, држава преузима заоставштину ако…

Коме припада имовина ако нема ниједног наследника! Ово је детаљна процедура, држава преузима заоставштину ако…

Стручњаци анализирали све могуће опције у случају да не постоји наследник имовине

Шта се дешава са заоставштином уколико не постоји лице које би могло да буде законски наследник или уколико нико од позваних лица на наслеђе не прихвати исто?

Ко се јавља као последњи законски наследник и да ли може оно да застари, била је тема данашње емисије „Ни пет, ни шест“ ауторке и водитељке Јоване Гргуревић.



Гости Курир телевизије који су дали одговор на ова питања били су Снежана Шантић, председница Удружења пензионера Стари Град, Сава Дедајић, јавни бележник и Александар Вучетић, адвокат.

С обзиром на то да постоји велики број једночланих домаћинстава у Новом Београду, Вучетић је отклонио недоумице ко је наследник када наследника нема:

– Јако су ретке такве ситуације. Овим послом се бавим 30 година, а такав случај никада лично нисам имао. Када нема наследника, постоје процедуре да се да ода оглас да се пронађе наследник, а ако истекне то, а траје годину дана, онда Република Србија постаје власник.

Шантић је причала о ситуацији када не само наследици, него и преци, добију део наследства:

– Генерацији пензионера где сам ја активни учесник, то се ретко догађа, али постоји. За не дај Боже ситуације, када неко млађи премине, тада се то дешава. Имала сам само у једној ситуацији то, а наследнике смо тражили по Америци. Њима то буде врло чудно, често се наследници љуте, због своје перцепције гледања на својину. Често се дешава када се из иностранства нешто наследи.

Дедајић је из стручне перспективе причао о тестаменту када неко нема наследника:

– Пре него што сам именован за Јавног бележника, био сам државни адвокат, па смо немало случајева имали где држава наслеђује, када нема наследника, када се већ изврше све законом предвиђене мере. Дакле, држава је онај последњи наследник. Додуше, то да баба или деда могу да наследе, свакако да могу, то је сасвим редован ток наслеђивања из законских наследних редова. Увек се даје предност жељи особе која наслеђује, некада неко остави комшији нешто или пријатељу. Ту се даје предност, а када нема последње жеље оставиоца, односно тестамента, онда се иде на законске редове. Обично је се случај завршава на првом наследном реду.

Еспресо



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept