Србија ће од 5. до 8. маја бити у данима жалости због стравичног злочина који се догодио у основној школи „Владислав Рибникар“ 3. маја, а који је потресао читаву земљу. И дан после злочина, грађани ћутке, мирно и достојанствено пале свеће и полажу цвеће на Цветном тргу у близини школе. Kолоне потресених и неутешних грађана ка овој школи и даље се крећу.
Приликом ступања закона о обележавању дана жалости многа јавна дешавања ће стати, бити одложена или прилагодити своје програме дану жалости – као што су музеји, позоришта, биоскопи, организације које имају музичко-сценске програме, архиве и друге установе у области културе. Такође, за време дана жалости је забрањено емитовање народне и забавне музике, односно одржавање програма забавног карактера на јавним местима.
Међутим, шта се дешава када је реч о приватним прославама, као што су свадбе, рођендани, кршетања и многи други?
„Према важећем Закону о обележавању дана жалости законску обавезу обележавања дана жалости имају органи управе на републичком, аутономном и локалном нивоу, јавне установе, јавна предузећа као и организације којима је поверено вршење јавних овлашћења. Ове одредбе се односе само на јавне скупове, али не и на приватне“, рекао је адвокат Александар Живановић за Мондо.
„Даље, Закон нормира начин обележавања дана жалости у медијима, образовним установама, установама културе и на спортским и културним догађајима и то спуштањем заставе на пола копља, минутом ћутања и прилагођавањем програма дану жалости (неемитовање хумористичког садржаја и забавне музике)“, подсетио је он.
Kада је реч о приватним скуповима и догађајима, адвокат Живановић истиче да се закон на њих не односи. Према томе свадбе, рођендани и друге прославе са законске стране су допуштена ако се не одржавају на јавном месту.