Бициклисти би, како се наводе, требало да заштите главу ношењем кациге, да носе флуоросцентни прслук или да се облаче у живе боје које су уочљиве другим учесницима у саобраћају, да користе светла на бициклу како би били виђени.
Приликом кретања ноћу или у условима смањене видљивости обавезно је упаљено бело светло на предњој и црвено на задњој страни бицикла, наводи се у апелу МУП-а.
Тамо где постоји бициклистичка стаза, треба возити по њој, десном страном. Бициклисти треба да поштују правила, а када се возе путем где не постоји бициклистичка стаза, смеју да користе коловоз у ширини од највише једног метра од десне ивице.
Када прелазе улицу на пешачком прелазу, бициклисти би требало да сиђу са бицикла и гурају га поред себе.
Такође, никада не смеју да се провлаче између возила у саобраћају.
Током вожње, бициклисти не треба да користе мобилни телефон и слушалице, јер неће бити довољно сконцентрисани и приметити опасност. Препоручује се и да провере исправност бицикла.
„Бициклом не управљај под дејством алкохола и/или наркотика“, наводи се у апелу МУП-а.
Млађи од 12 година не смеју управљати бициклом на јавним путевима. Дете које је напунило девет година може управљати бициклом у пешачкој зони успореног саобраћаја, у зони где је ограничење 30 на сат, зони школе и некатегорисаног пута.
Возач старији од 18 година може превозити дете до 8 година старости на посебно уграђеном седишту, додаје МУП.