Početna » ОВИ САСТОЈЦИ ИЗ ДОМАЋИНСТВА ДЕЛОТВОРНИ СУ ИНСЕКТИЦИДИ У ОРГАНСКОМ БАШТОВАНСТВУ

ОВИ САСТОЈЦИ ИЗ ДОМАЋИНСТВА ДЕЛОТВОРНИ СУ ИНСЕКТИЦИДИ У ОРГАНСКОМ БАШТОВАНСТВУ

Борба против штеточина и инсеката у органској производњи један је од највећих изазова.

Постоји неколико састојака из домаћинства која се могу употребити као делотворни инсектициди у органском баштованству, али је потребно мало стрпљења и упорност, пошто се дејство види тек кроз неколико дана.



Међу најучинковитијим опцијама је сода бикарбона, једињење које се може наћи и у природи. Осим што штити од штеточина као што су лисне ваши, пужеви или купусни бувачи, који се појављују током јаких и дугих суша попут прошлогодишње, сода бикарбона делује тако што повећава ПХ вредност, па је одлична у борби против гљивичних обољења биљака као што су пепелница, пламењача.

Као проверени органски инсектицид препоручује се раствор од белог лука

Да би се направио раствор који се користи фолијално, на десет литара воде потребно је додати 50 грама соде бикарбоне, неколико капи биљног уља, како би се течност боље лепила на листове биљака. Препоручује се да се биљке добро напрскају с обе стране листа и да се поступак понови након седам дана. Уместо сода бикарбоне, може се користити и прашак за пециво.

Као проверени органски инсектицид препоручује се раствор од белог лука, који се сматра природним фунгицидом, који спречава развој гљивица због богатог садржаја сумпора. Такође, одбија инсекте, а јак мирис и поједине глодаре. Потребно је једну главицу белог лука уситинити, оставити у две литре воде да одстоји 24 сата и процедити и попрскати засад.

Један од баштована у својој башти који управо користи овај вид борбе против инсеката је и Габор Ковач из Петроварадина, који за Дневник истиче да здраве хране у суштини и нема ако се не користи све оно што нам је природа подарила да бисмо се борили против штеточина.

Да би се направио раствор који се користи фолијално, на десет литара воде потребно је додати 50 грама соде бикарбоне

Треба додати и да суштину заштите биља у органској пољопривреди чине методе интегралне заштите, уз примену биопестицида. Ипак, и поред свих наведених мера, недостатак ефикасних стратегија заштите усева и засада и даље је један од кључних фактора који ограничавају ширење органске пољопривредне производње.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept