Како је навела за Танјуг, тестирање може да се уради у било којој служби која се бави јавним здрављем, у Београду је то Градски завод за јавно здравље или инфективна клиника.
„Треба да се узме упут код лекара опште праксе и да се дође на једну од ових поменутих места. Тестирање може да се ради и приватно, то су врло јефтине анализе, али за све оне који имају књижицу нема разлога да се то плаћа“, објаснила је докторка и додала да у Србији има минимум 30.000 људи који су инфицирани хепатитисом.
Милошевићева каже да хепатитис може да се добије злоупотребом наркотика, незаштићеним односима, али такође и приликом процедура које су минимално инавзивне али носе ризик као што је одлазак у козметички салон, педикир, тетовирање.
This #WorldHepatitisDay, it's #TimeforAction!
Take action >> https://t.co/hpbQqAxjc6 pic.twitter.com/oxegRFqLEy
— World Hepatitis Alliance (@Hep_Alliance) July 16, 2024
За хепатитис Ц нема вакцине, али има лека
За хепатитис Ц не постоји вакцина, али постоји суперделотворна терапија, рекла је докторка и додала да је за превенцију најважније избегавање било каквог контакта са потенцијално контаминирам крвљу, одлазак у проверене козметичке салоне и избегавање злоупотребе наркотика.
„За хепатитис Б постоји вакцина и са поносом можемо да кажемо да имамо фантастичну покривеност том вакцином већ 18 година, свака новорођена беба у Србији добија вакцину. Резултати су на светском нивоу“, истакла је она.
Милошевићева апелује на све одрасле да приме ту вакцину јер је хепатитис Б далеко заразнија болест и од ХИВ-а и од хепатитиса Ц.
Неопходна заштита при односима
На питање како да људи који су оболели од хепатитиса сачувају своју околину, Милошевићева је рекла да је неопходна заштита при интимним односима, одвајање четкице и бријача особе која је позитивна од остатка домаћинства, као и тестирање свих укућана због ризика од преношења у кућним условима.
„Најгори сценарио је да особа не препозна болест на основу неспецифичних симптома и да дође до тестирања онда када је болест узнапредовала. Неретко се догађало да се пацијенти јаве тек у стадијуму цирозе јетре. Цироза је озбиљна ствар, она је сама по себи дијагноза. Још мрачнији сенарио је развој хепотоцелорног карцинома, карцинома јетре“, напоменула је докторка.