Početna » ПОТРОШАЧКИ УДАР НА ЛАНЦЕ СУПЕРМАРКЕТА: Грађани прелазе на руске маркете и пијаце! ЦИЉ ЈЕ ОБАРАЊЕ ЦЕНА

ПОТРОШАЧКИ УДАР НА ЛАНЦЕ СУПЕРМАРКЕТА: Грађани прелазе на руске маркете и пијаце! ЦИЉ ЈЕ ОБАРАЊЕ ЦЕНА

У Србији, али и остатку региона постало је скоро неминовно да ће на дневном нивоу доћи до поскупљења цена произовода у великим трговинским ланцима.

Због тога је у Хрватској пре недељу дана одржан бојкот великих продавница, који је резултирао да се тог дана вредност продате робе смањи за 34 милиона евра. По угледу на комшијску Хрватску, за данас је сличан бојкот најављен и у Србији, као опомена великим трговинским ланцима да нису једини на тржишту и да алтернативе постоје.



На једнодневни бојкот трговинских ланаца у нашој земљи позвало је Удружење потрошача „Ефектива”, које је навело да се данас треба у потпуности суздржати од било какве куповине, али ако је неопходно, да се пазар обави у мањим приватним продавницама или на пијацама.

Као јефтинија варијанта и решење за неопходну набавку током данашњег бојкота намећу се мале радње, пијаце али и руски маркети, који су у последње време све популарнији међу грађанима, првенствено због приступачности цена, али и доступности у градовима као што су Нови Сад и Београд.

Истраживање које је спровела екипа „Дневника” показало је да су готово сви произовди у руским маркетима јефтинији него у реномираним домаћим такозваним великим продавницама. Такође, интересантно је да се у поменутим руским радњама продају артикли домаћег порекла, углавном мањих произвођача, који нису доступни у свим супермаркетима.

Примера ради, литар и по јогурта у руским продавницама јефтинији је за око 40 динара у поређењу са оним на рафовима у великим трговнским ланцима, ситни сир је скоро дупло јефтинији, док килограм младог сира у руским маркетима кошта 290 динара, што је за око 200 динара повољније него у супермаркетима.

Осим млечних производа, мање коштају и артикли као што је мајонез, који је јефитнији и до три пута, кафа је јефтинија за 50 до 100 динара, у зависности од произвођача, а сирће за 60, односно пиринач 150 динара. Највећа разлика је у цени месних произовода, те је килограм домаће суве печеница јефтинији за скоро 800 динара, а килограм суве сланине и за око 1.000 динара. Највећа сличност у ценама у руским продавница и трговниских ланаца је у кућној хемији где се готово исте.

Оно што је код руских маркета такође привлачно за купце је што се под једним кровом могу пронаћи сви неопходни производи за месец дана, што знатно олакшава одлазак у набавку за месечне залихе.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept