Канцеларија за ИТ и еУправу Владе Републике Србије саопштила је да је успостављањем Портала за странце у фебруару 2024. године, омогућена нова услуга за подношење захтева за Јединствену дозволу за боравак и рад страних држављана у Републици Србији.
Захтев за јединствену дозволу може поднети страни држављанин или послодавац у име страног држављанина и то искључиво електронским путем на Порталу за странце.
Директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михаило Јовановић изјавио је да је Портал за странце омогућио једноставнији и бржи процес за све стране држављане који желе да бораве и раде у Србији.
Јовановић је додао да је од почетка рада Портала за странце закључно са 31. децембром укупно позитивно решено 37.934 захтевa за Јединствену дозволу за привремени боравак и рад страних држављана у Републици Србији.
Он је навео да је само у децембру издато 4.195 јединствених дозвола, и додао да се Јединствена дозвола за боравак и рад издаје у виду биометријског документа, у облику картице.
Канцеларија за ИТ и еУправу, у сарадњи са Министарством унутрашњих послова, Министарством спољних послова, Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Националном службом за запошљавање, развила је и покренула Портал за странце у фебруару 2024. године.
Уколико захтев самостално подноси страни држављанин, неопходно је да има налог на Порталу за електронску идентификацију, док уколико захтев подноси послодавац, неопходно је да има отворен налог на Порталу еУправа као правно лице, као и да законски заступник има регистрован налог.
Све што је потребно је да се законски заступник правног лица пријави на Портал еУправа и овласти неко лице за подношење захтева за Јединствену дозволу у име тог правног лица, додељивањем улоге „Рад са странцима“.
Такође, у оквиру Портала за странце могуће је аплицирати и за визу Ц, која представља визу за боравак до 90 дана која се издаје за туристичка, пословна и друга путовања као и један, два или више улазака у Републику Србију.
Такође, могуће је аплицирати и за визу Д која представља визу за боравак од 90 до 180 дана, а која се издаје по основу запошљавања, школовања, спајања породице и слично, наводи се у саопштењу.