Послодавци се пријављују путем веб портала Привредне коморе Србије http://portal.dualnoobrazovanje.rs/ на на којем најпре креирају профил компаније и на једноставан начин, у три корака, подносе пријаву за укључивање у модел дуалног образовања. Приликом пријављивања, осим креирања профила компаније, послодавци подносе Изјаву о спремности за укључивање у дуално образовање и Захтев за проверу испуњености услова за извођење учења кроз рад. Пратећу документацију за акредитацију послодавци достављају најкасније до 15. јануара, електронским путем на мејл: predrag.adamovic@pks.rs или на адресу РПК Пожаревац, Босанска 31, 12000 Пожаревац. У разматрање се узимају само потпуне пријаве.
Све пријаве које садрже потпуну документацију биће обједињене у предлог Плана за укључивање послодаваца у дуално образовање који ПКС званичним путем доставља Канцеларији за дуално образовање и НОКС. Коначну одлуку о структури уписа и одобреним дуалним профилима донеће Министарство просвете објављивањем Конкурса за упис ученика у средње школе, који се очекује априла 2025. године.
Од следеће, школске 2025/2026. године, у понуди за реализацију по дуалном моделу ће се наћи укупно 92 образовна профила, што значи да се наставља тренд пораста реализације образовних профила по дуалном моделу образовања. Међу профилима је овог пута 6 нових, који су прилагођени за реализацију по дуалном моделу образовања. Дуално образовање реализује се у различитим подручјима рада, те се у дуални модел образовања могу укључити компаније из различитих области попут геодезије и грађевинарства, електротехнике, машинства и обраде метала, пољопривреде, производње и прераде хране, саобраћаја, текстилства и кожарства, трговине, угоститељства и туризма, шумарства и обраде дрвета, хемије, неметале и графичарство, здравства и социјалне заштите, као и културе, уметности и јавног информисања.
Нови профили које ће послодавци моћи изаберу за школску 2025/2026. годину су: Машински техничар моторних возила, техничар за управљање отпадом, механичар оптике, техничар оптике, техничар фотографије и техничар графичке дораде. Шта дуално образовање нуди компанијама?
Квалификован и обучен кадар спреман да се одмах укључи у процес рада; знатно смањење трошкова за обучавање и увођење радне снаге у пословне процесе компаније; могућност учестовања послодаваца у креирању образовних профила и прилагођавању система образовања у складу са пословима и потребама послодаваца; брз одговор система образовања на промене на тржишту рада; учествовање послодаваца у процесу распоређивања ученика; промовисање друштвене одговорности послодавца; укључивање на добровољној основи. Да је дуални модел образовања по мери привреде показују подаци о броју компанија које су се прикључиле реализацији дуалног образовања.
Преко 1100 компанија је део дуалног образовања у Србији, док је кроз дуални образовни систем прошло више од 19.100 ученика који су похађали наставу у више од 206 школа широм Србије. На званичном сајту дуалног образовања (dualnoobrazovanje.rs) могу се пронаћи све битне информације које се тичу самог укључивања послодаваца у овај модел образовања, као и све важне информације о образовним профилима који су у понуди за наредну школску годину.