Пореска управа извршила је обрачун пореза на приходе од самосталне делатности и доприноса за обавезно социјално осигурање за 2025. годину, за власнике самосталне делатности који обавезе плаћају на паушално утврђени приход.
Решења о утврђеним обавезама почела су да стижу паушално опорезованим предузетницима од 22. јануара.
Свако решење укључује четири уплатнице: ПИО за радни стаж, здравствено осигурање, порез држави и допринос за незапосленост. Међутим, ако су паушалци истовремено и запослени могу да очекују само уплатнице за ПИО и порез, док здравствено осигурање и незапосленост покрива послодавац.
Сваки паушалац приликом добијања аконтационог решења за порез и доприносе које плаћа може уложити жалбу у року од 15 дана, уколико сматра да решење није исправно.
За ову врсту жалбе плаћа се и такса од 2.340 динара. Подноси се Министарству финансија – Сектору за другостепени порески и царински поступак, а преко филијале Пореске управе.
Према речима пореских саветника, може се десити да основ осигурања не буде добар, па уместо да се плаћа само допринос за ПИО добије се решење у којем постоји обавеза плаћања доприноса за здравство и незапосленост.
Такође, коефицијент са којим се множи полазна основица може бити погрешан. Или једноставно основица можда није добро утврђена, па два паушалца на истој општини, за које важе исти критеријуми, добију различита решења.
“Уколико је погрешан основ осигурања довољно је контактирати инспектора који је задужен баш за тог паушалца и он онда покреће промену и доношење исправних решења, и у том случају није потребно улагати жалбу”, саветују стручњаци.
Рок за уплату прве аконтације, за јануар 2025. године, доспева 18. фебруара, а паушалци често имају дилеме – може ли се порез платити унапред за целу годину?
Како објашњава пореска саветница Звездана Писаревић, одговор зависи од врсте пореске обавезе. Аконтација пореза на добит и ПДВ могу се платити унапред јер се позив на број за уплату не мења током године. Међутим, код обавеза за плате то није случај, јер се број позива (БОП) мења сваког месеца.
Такође, предузетници често не знају шта да раде ако погрешно уплате порез или ако плате више него што је потребно.
“У том случају, могуће је поднети захтев за повраћај или прекњижавање средстава, и то путем портала Пореске управе, поштом или непосредно у надлежној филијали. Пореска управа је развила електронску апликацију која омогућава брзо подношење захтева, а решење о повраћају доставља се електронски у пореско сандуче. Рок за одлучивање је 15 дана од дана пријема захтева. Ако повраћај не буде извршен у року од 30 дана, предузетник има право на камату”, каже Писаревић.
Када подносите захтев за повраћај погрешно плаћеног пореза, кључно је водити рачуна о року застарелости. Право на повраћај застарева за пет година, али се тај рок може прекинути сваком радњом предузетом у циљу остваривања права. Након прекида рок почиње изнова.
Међутим, апсолутни рок застарелости је десет година од дана када је право на повраћај стечено, без обзира на евентуалне прекиде. Једини изузетак су доприноси за обавезно социјално осигурање, где право на повраћај не застарева.