Из тог разлога полако слаби пословање предузећа у Црној Гори и обезвређује се ручни рад, сматра Санела Ђоковић, предузетница која ручно прави накит.
– Продаја је била катастрофа. Значи, сваки рукотворац вам може рећи. Знатно је опала продаја, није ни упола колико је била прошле године, не цене се ручни радови, не цене се уопште. Мислим да су неке апликације довеле до тога да ми као мали произвођачи, рукотворци, губимо жељу и вољу за рад. Тако да маса наших колега је кренула да одустаје од тог посла – рекла је она.
Од 1. јануара на снагу су ступиле и измене закона о ПДВ-у према којем је уведен пуни порез на све пошиљке, уместо досадашњег неопорезивог износа до 75 евра.
Из Управе царина констатују да ни то није спречило грађане да масовно наручују са Тему апликације.
– Према подацима које бележимо, број ових пошиљки у претходном периоду драстично је порастао и код нас. Што због појаве нових платформи, практичности online куповине, уштеде времена, разноврсности понуда, али и конкурентних цена. Сви ови разлози су условили да је само за период од 1. до 9. јануара, односно за три радна дана у овој години, пристигло скоро 24.000 пошиљки, што је вишеструко више у односу на претходне године – рекла је портпаролка Управе царина Ивана Вујисић.
С друге стране, грађани су задовољни ценама и услугом које Тему нуди, не придају важност опадању продаје малих и средњих предузећа.
Тему апликација испоставила је сарадњу и са Поштом Црне Горе, па се предвиђа да ће 2025. година бити рекордна према свим параметрима online куповине.
Kurir.rs