Јединствено платно подручје Европе-СЕПА, створено је са циљем да поједностави и унапреди платне услуге унутар чланица ЕУ и неких других европских земаља. Овај систем омогућава да се домаћи и међународни новчани трансфери третирају на исти начин, без додатних трошкова који су често присутни при преласку граница. И то за 10 секунди.
Анастасија Васиљевић, заменица генералног директора Сектора за платни систем Народне банке Србије
„На првом месту то је уштеда времена, а на другом месту оно што се тиче свих нас корисника а то је висина накнада“, о предностима преласка на евро говорила је Анастасија Васиљевић, заменица генералног директора Сектора за платни систем Народне банке Србије. “ Прикључењем Србије СЕПА подручју и повезивањем на систем за инстант плаћање Европске централне банке, успостављамо све претпоставке да плаћања буду односно висина накнада ниже него сто су то тренутно и то како за физичка тако и за правна лица.“
Те услуге користи тренутно 38 европских земаља, укључујући и неколико држава које нису чланице Уније или зоне евра. Да би нека држава постала чланица постоји низ критеријума.
„Овде пре свега мислимо на усклађеност са прописима ЕУ и то првенствено у области банкарства , пружања платних услуга, спречавања прања новца и финансирања тероризма. То траје и неколико година, што је Србија и учинила“, рекла је Васиљевићева.
Србија је тренутно у предности јер за разлику од неких земаља, има сопствени систем за инстант плаћање. Европски платни савет би већ почетком марта могао да донесе одлуку о приступању Србије јединственом подручју плаћања у еврима.