„Потребне су нам хитне и одрживе акције како бисмо помогли адолесцентима да зауставе потенцијално штетну употребу друштвених медија, за коју се показало да доводи до депресије, малтретирања, анксиозности и лоших резултата у школи“, изјавио је директор СЗО за Европу Ханс Клуге.
У 2022. години, код 11 одсто адолесцената (13 одсто девојчица и 9 одсто дечака) било је знакова проблематичног коришћења друштвених мрежа, док их је четири године раније било седам одсто.
Подаци су добијени у истраживању које је обухватило 280.000 деце, од 11, 13 и 15 година, из 44 земље у Европи, Централној Азији и Канади.
Код њих су примећени симптоми слични симптомима зависности, а то су немогућност контроле прекомерне употребе, осећај повлачења и напуштања других активности у корист друштвених медија и негативне последице прекомерне употребе у свакодневном животу.
Ова појава је најраширенија међу румунским адолесцентима узраста од 13 и 15 година, где погађа 28 одсто њих, а најмања је међу холандским адолесцентима (три одсто).
Разлог за забринутости је и тај што трећина адолесцената игра онлајн свакодневно, а њих 22 одсто најмање четири сата, подаци су СЗО.
Око 12 одсто адолесцената има проблематично понашање које се доводи у вези са онлајн играњем, а од тога 16 одсто чине дечаци и седам одсто девојчице.
Бета