Ускоро ће свака некретнина у Србији морати да има енергетски пасош. Овај важан документ пружа детаљне информације о енергетској ефикасности објекта, од потрошње енергије до могућности унапређења. Према изменама Закона о планирању и изградњи, енергетски пасош ће постати обавезан за све врсте објеката, не само за нове, већ и за постојеће некретнине. Ова промена доноси значајне користи и изазове за све власнике некретнина.
Шта је енергетски пасош?
Енергетски пасош је сертификат који оцењује енергетску ефикасност зграде, а означава се разредима од “А” (најефикаснија) до “Г” (најмање ефикасна). Разред енергетске ефикасности директно утиче на трошкове грејања, хлађења и електричне енергије, што чини овај документ кључним за сваког власника некретнине. На основу пасоша, могу се планирати потребне мере за повећање енергетске ефикасности, чиме се не само смањују трошкови, већ и доприноси заштити животне средине.
Зашто је енергетски пасош важан?
Енергетски пасош је више од обичног административног документа. Он пружа транспарентност о стању енергетске ефикасности објекта, омогућавајући власницима да лакше одлуче о потребним улагањима за побољшање стања некретнине. Такође, пасош може значајно утицати на тржишну вредност некретнине. Некретнине са бољим енергетским разредима могу бити привлачније за купце или изнајмљиваче, док ће они са лошим разредима имати мању вредност на тржишту.
Колико кошта енергетски пасош?
Цена израде енергетског пасоша зависи од величине и сложености објекта. За једноставније куће, цена израде пасоша је око 100 евра, док за веће и сложеније зграде цена може бити између 1 и 4 евра по квадратном метру. Ово се односи на обавезну израду елабората о енергетској ефикасности, што укључује детаљан преглед зграде и система грејања, хлађења и вентилације.
Колики је рок за прибављање енергетског пасоша?
Са изменама Закона, обавеза прибављања енергетских пасоша уводи се у различитим роковима, зависно од врсте објекта. Јавне зграде морају да прибаве пасош у року од 3 године, док за пословне зграде рок износи 5 година, а за стамбене зграде 10 година. Једном издат, енергетски пасош важи 10 година. Иако ово може изгледати као додатни трошак и административни задатак, треба гледати на то као на прилику за дугорочне уштеде и бољу контролу потрошње енергије.
Како се израђује енергетски пасош?
Израда енергетског пасоша захтева ангажовање лиценцираног инжењера који мора детаљно анализирати све карактеристике зграде. То укључује геометрију објекта, материјале од којих је саграђен, као и ефикасност грејних и расхладних система. Инжењер мора извршити прорачуне о потрошњи енергије за грејање, хлађење и електричну енергију. Такође, узима се у обзир и врста енергената који се користе у објекту.
За зграде које нису у потпуности документоване, може бити потребно додатно мерење и процена кроз методу као што је термовизијско снимање.
Како енергетским пасошем можете побољшати ефикасност зграде?
Једна од кључних предности енергетског пасоша је што даје детаљан преглед о могућим мерама унапређења енергетске ефикасности. У пасошу се налазе предлози за побољшања, као што су замена столарије, изолација или модернизација грејних система. Уз то, пасош укључује процене трошкова и уштеда, што омогућава власницима да донесу информисане одлуке о томе како да унапреде своју некретнину.
Шта енергетски пасош значи за власнике некретнина?
За власнике некретнина, енергетски пасош доноси многе предности, од уштеда на рачунима до бољег тржишног позиционирања објекта. Овај документ може вам помоћи да боље разумете потрошњу енергије у вашем простору и планирате потребне поправке или реновације. Кроз енергетски пасош, добијате јасну слику о стању ваше некретнине и могућностима за побољшања која могу значајно смањити ваше трошкове и повећати вредност објекта.
У наредним годинама, сви ћемо бити суочени са обавезом да посједујемо енергетски пасош. За многе, ово може бити први корак ка већој енергетској ефикасности и мањим трошковима за енергију.
курир.рс